Vítám vás. Tento web už nevyužíváme. Pojďte prosím sem...

... na můj osobní web, kde je k dispozici mnohem více informací a inspirace. Najdete ho na www.MarketaKralova.cz. Děkuji a omlouvám se. :-)

Jak se soustředit v době nedostatku pozornosti?

Jak se soustředit v době nedostatku pozornosti

Jak se soustředit v dnešní době?

Na téma „soustředění se“ jsem napsala množství článků a návodů, jak na to. No až nedávno jsem narazila na jeden velmi zajímavý dokument, od jednoho z mých učitelů, o kterém ti musím říct.

Ten pán se jmenuje Rich Schefren. Říká, že žijeme v době, kdy jsme přetížení informacemi. Kdy je tzv. informační přetlak. Příliš mnoho informací. A ten způsobuje neschopnost soustředit se.

V tomto článku ti o tom povím víc a zároveň ti dám návod, jak se soustředit i přes informační přetlak a mít věci hotové včas.

Co způsobuje tzv. informační přetlak ve tvém životě?

Ze všech stran na tebe buší informace. Informace. Informace. Smartphone. Skype. Facebook. Email. Facebook. Reklamy. Skype. Vyskakovací okno. Informace. Informacééé!

Informační přetlak ve tvém životě zapříčiňuje, že si postavený před velké množství rozhodnutí. Denně se musíš rozhodovat, která informace je správná, nesprávná, důležitá, nedůležitá.

Tvůj mozek na to není zvyklý, miliony roků se to nedělo. Logická část mozku se pod takovými návaly informací a mnohých rozhodnutí přepne do určitého módu. Tvoje podvědomí přebere kontrolu nad logickou částí mysli.

Chová se, jako kdyby byl pod útokem.

Tvoje schopnost soustředění se, anebo učení, se tak snižuje. Toto je ten hlavní důvod, proč v dnešní době je učení těžší než třeba před 10-20 lety.

Tvoje schopnost být kreativní se taktéž snižuje velmi rychle. A jestli máš stres, tvůj mozek chce jen jedno – dostat se z této situace rychle ven. Chci ti vysvětlit jak hluboko sahá tento problém. Následně ti dám konkrétní řešení, které využiješ.

Internet – najdet co, co chceš a i to, co nechceš

V minulosti se informace předávaly dále tím, že se tiskly a přepisovaly knihy. A studovaly se jen informace, které opravdu za něco stály. A jak je to dnes? Podívej se na internet. Co tam najdeš? Dnes je na internetu skoro každý! A každý dnes na internet píše to, co si usmyslí. A to je průser.

Na grafu vidíš, jak se tisícovky a miliony let daly v minulosti informace shrnout do velmi malého množství knížek a výtisků. Stačilo by to na několik desítek možná stovek hard-disků.

A jak je to dnes?

Dnes se objem informací násobí neuvěřitelně rychlým tempem. Už se to nasčítávám. Už se to násobí. A my, lidé, jsme na to nebyli připravení.

Tento fenomén způsobuje 6 problémů ve tvém životě.

1. Máš víc informací, než dokážeš zpracovat

Máš 20 knih na jedno téma. Víš, že každá jedna kniha je důležitá. Každá jedna obsahuje věci, které potřebuješ vědět a které jsou pro tebe důležité. Jenomže nemáš čas přečíst všech 20 knih.

2. Jsi bombardovaný zprávami, které mohou být důležité

Důležité je slovíčko „mohou“. Příklad je email. Příklad je facebook. Víš, že obsahují věci, kvůli kterým tam chodíš. Jenže nedokážeš zjistit, co je zajímavé, dokud to neprojdeš. Dokud neprojdeš všechny tyto emaily a celý facebook. Tak ztrácíš velice drahocenný čas. Mohl by si ho věnovat něčemu jinému a třeba i důležitějšímu.

Může to být práce, učení nebo shánění kvalitních a relevantních informací pro tvojí dnešní situaci.

3. Rychlost, kterou dostáváš nové informace

Nestíháš pracovat. Příkladem je učitel, který se snaží za jednu hodinu probrat obrovské množství učiva.

Může to být zajímavé. Studenti se mohou snažit ze všech svých sil. Ale v konečném důsledku z přednášky odcházejí zmatení. A nerozumějí tomu. Prostě to nepochopili. Protože to šlo moc rychle.

4. Hodnota informací u nás klesá

Každou informaci podvědomě hodnotíme. Čím víc je ve světě informací, tím menší hodnotu každé této informaci přiřazujeme. Nebereme ohled na to, jestli je tato informace důležitá. Nezajímá nás, jestli je to spam nebo nějaký informační šum.

5. Jak narůstá počet informací, tak narůstá i množství protikladných tvrzení

Příklad:

Běž na internet. Zadej si „tipy jak zhubnout“ a na každé stránce najdeš úplně jiný návod. Ale ty nepotřebuješ více návodů, ty potřebuješ jeden, který funguje.

Toto způsobuje tzv. „paradox výběru“ – „paradox of choice„. Neumíš si vybrat správně.

6. Narůstá naše informační potřeba a svět se komplikuje

Počet informací potřebných na přežití roste exponenciálním tempem. Potřebuješ přijímat nové informace.

Potřebuješ je třídit. Potřebuješ sledovat to, co se ve světě děje. Když toto všechno děláš, nemáš čas dělat. Nemáš čas pracovat, učit se a studovat. No a to je problém.

Jak z toho ven? Jak se soustředit?

Řeknu ti rovnou, dnes těchto 6 problémů nevyřešíš. Nevyřešíš to, že svět se zrychluje, i kdybys ho chtěl mít pomalejší. Jako ty babičky, co chtějí vypnout internet.

Ale můžeš se soustředit i v dnešní době. A mít věci hotové. Naučit se v pohodě.

Dám ti velmi rychlý tip.
Za jednu minutu budeš vědět, jak ven z toho přetlaku.
A teprve pokud se chceš jít učit a pracovat.

Potřebuješ rituál předtím, než se dostaneš k samotnému učení či práci

Nejdůležitější hybnou silou vesmíru je FOCUS – zaměření se a soustředění se.

Tento rituál ti umožní naplno se soustředit, ale musíš ho dodržet celý.

Je to velmi jednoduchý postup.

Zbav se všech vyrušovačů:

  • vypni facebook, dej si log out,
  • vypni všechny aplikace, které mají notifikace
  • vypni email
  • vypni Skype
  • vypni telefon, anebo si ho dej na tiché zvonění.

Vezmi si nástroje, které potřebuješ k práci

  • vezmi si počítač
  • vezmi si pero a papír
  • vezmi si sluchátka

Sluchátka si dej do uší a pusť si hudbu, jestli máš kolegy. Puštěním hudby si kolem sebe vytvoříš bublinu tvého světa. Vysvětli lidem ve tvém okolí, že pokud máš na uších sluchátka, tak ať tě nevyrušují. Vysvětli jim, že jsi ve stavu maximálního soustředění.

Ať ti kdyžtak napíší vzkaz na žlutém lístečku. Ty se k tomu vrátíš.

Jak dlouho se budeš takto učit nebo pracovat?

Použij metodu „pomodoro“. Metoda pomodoro praví:

Budeš se učit 25 minut. Potom máš 5 minut pauzu. Dalších 25 minut se budeš učit. Znovu 5 minut pauza.

Toto je výborná metoda. Díky pauzám, které jsou v tomto cvičení se můžeš učit nebo pracovat dlouho bez toho, aby klesalo tvoje soustředění.

Druhý způsob je tento: pracuješ 50 minut. Potom máš pauzu 10 minut. A zase – 50 minut a 10 minut pauzy.

Když ti začne klesat soustředění, dej si pauzu. Vrať se k učení anebo k práci za těch 5 nebo 10 minut, kdy budeš opět znovu mentálně odpočinutý. Tímto způsobem obejdeš všechny překážky a za ten čas, co budeš ve své bublině, stihneš udělat všechno důležité.

Pomohl ti tento článek? Stáhni si knihu Jak se rychle a efektivně naučit cizí jazyk, která ti pomůže s tvým rozjezdem v učení se jazyka.

Markéta Králová

Online lektorka jazyků (fr, de) a hry na klavír s 12 letou praxí, neuro-lingvistka.

Věří tomu, že jazyk se dokáže naučit opravdu každý z nás, pokud ví, jak přesně na to a má v rukou ty správné nástroje. Prostřednictvím své tvorby se o tyto informace dělí a mění zajeté stereotypy v přístupu poznávání jazyků.

Dává návody, jak se naučit jakýkoli jazyk jednoduše, v relaxu a pohodě s optimalizací svého času a energie, abyste za co nejmenší námahu měli co největší výsledky a navíc s radostí a jistotou, že se všude a s každým domluvíte.

Pomáhá ženám i mužům cítit se v jazycích sebejistě a jemně vede ke zpracování skutečných příčin různých potíží pramenících z nastavení mysli.

Je zakladatelkou vzdělávacího centra SOLIS ORTUS, kde spolupracuje s lektory z celého světa. Je autorkou Jazykového diáře, který si pořídilo už více jak 4.500 lidí. Provází intenzívními jazyko-konverzačními kurzy a individuálními lekcemi hry na klavír.

Načerpejte inspiraci na Instagramu >>

Komentáře