Vítám vás. Tento web už nevyužíváme. Pojďte prosím sem...

... na můj osobní web, kde je k dispozici mnohem více informací a inspirace. Najdete ho na www.MarketaKralova.cz. Děkuji a omlouvám se. :-)

17 filmů a pohádek ve francouzštině

Gendarmerie - Saint Tropez

Minule jsem vám napsala seznam pohádek přímo na YouTube v němčině. Dneska pokračuji francouzštinou. Jenomže jelikož si Francouzi tolik nepotrpí na klasické a moc hezké zpracování vánočních pohádek, tak jsem se teď spíše zaměřila na filmy.

Jak Francouzi slaví Vánoce

Toto pro mě bylo první rok ve Francii opravdu velké zklamání. Francouzi slaví Vánoce pouze 25. prosince tím, že společně zasednou k tabuli, nají se a pak si rozdají dárky.

24. prosinec je pro ně úplně normálním pracovním dnem. Většina z Francouzů tedy ve vánočním období normálně pracuje. Jediný den, který mají sváteční je, jak již jsem zmiňovala, pouze 25. prosinec.

No nezbláznili byste se z toho? :-/ Já teda jo, protože Vánoce jsou pro mě něco posvátného, co si rozhodně nenechám vzít a na co si nenechám sáhnout. Takže jsem si kus Čech ve Francii vytvořila a prostě je slavím po Česku.

Voňavý čas pohádky
Voňavý vánoční čas a chvíle, které hladí duši

Myslím si a vnímám, že to, jak slavíme Vánoce v Čechách, je naprosto kouzelné a magické. Máme krásné a bohaté tradice, které mají velký spirituální přesah. A to mě baví. Užívám si to.

A samozřejmě i tu atmosféru. Svíčky, světýlka, voňavé jehličí, pečení cukroví, zdobení a zútulňování bytu, pohoda a laskavost. To mě dělá šťastnou a přenáším to své štěstí a radost i na ostatní.

A jelikož k Vánocům patří i filmy a pohádky, proto jsem vám sepsala seznam těch francouzských, se kterými můžete strávit příjemný čas a navíc si ještě rozvinete pasivní naposlouchání jazyka.

O francouzských Vánocích jsem Vám natočila jednu epizodu podcastu. Zaposlouchat se můžete tady.

Upozornění

Jelikož článek píšu z Francie a odkazy jsem hledala tady, kde všechny správně fungují, tak si ale nejsem jistá, zda vám všechny půjdou v České republice.

Nicméně spousta z vás, co čte můj blog, žije také v zahraničí, a tak je tam nechám. Protože v každé zemi je to jiné a YouTube má různá zveřejnění autorských práv v Čechách, Francii a ostatních zemích.

Případně, pokud by vám videa nešla přehrát na YouTube, tak si je pak individuálně můžete dohledat k přehrátí, anebo k zakoupení. Máte tady krásný seznam, který vám může hezky posloužit.

Jelikož známé pohádky a filmy ve francouzštině na YouTube moc nejsou, tak jsem zahledala i v jiných zdrojích na internetu a dala vám je sem.

Jak správně sledovat a doporučení

Pokud jste začátečník, tak vám velice pomůže to, že už danou pohádku znáte. Nejde o to dokázat vše doslovně překládat, ale vydedukovat význam a pochopit, o čem je řeč.

Pokud pohádku neznáte a jste začátečník, tak jenom pouze poslouchejte a nechte se vést příběhem. To, že budete poslouchat a necháte na sebe ta slova v proudu působit, se také počítá a rozhodně vám potom může pomoci s výslovností a zvuky.

Vaše podvědomí na to také reaguje a bude mu pak ten jazyk mnohem bližší. V každém jazyce je třeba hodiny poslouchat a jazyk si takto zažívat.

Uvidíte, že i když si myslíte, že vám to nic nedává a nic nového jste se nenaučili, tak i přesto se vám může uložit nějaký výraz, slovíčko, spojení, nebo nějaký zvuk (jazykový foném), který pak jako když najdete a vynoří se tehdy, když nejmíň čekáte.

Navíc je tam na pozadí nějaký příběh, vazba, asociace, která vám může pomoci k rychlejšímu uložení do paměti.

Markéta Králová - pohádky

Co titulky?

Zapínat si tady u těchto videí na YouTube titulky rozhodně NEdoporučuji. Nejsou správné a často hodně chybné a mnohdy rozházené. Testovala jsem je a upřímně bych se z nich zcvokla. :)

Pokud toužíte po titulkách a opravdu je k pohádce potřebujete, tak je mnohem lepší si pohádku stáhnout, nebo koupit jinde a k tomu si pak zvlášť stáhnout i titulky a vložit je do vašeho video přehrávače.

Pokud byste toto dělali, tak ale doporučuji postahovat titulky v jazyce, který má i zvuk. Rozhodně nemá skoro žádný smysl přidávat si české titulky, protože byste četli jenom české a z toho druhého jazyka byste nevěděli vůbec nic. Skutečně. Mám to otestované.

Náš mozek se totiž soustředí z největší části pouze na jezyk, který mu jde nejlíp a kterému plynule rozumí. Je to z toho důvodu, že k dorozumění se potřebujeme většinou pouze jeden jazyk, a když dobře rozumí, nepotřebuje zkoumat další.

A víte proč?

Solis ortus - jazyky
(copyright Markéta Králová)

Protože šetří energii. Poznávání a učení se novému energeticky vyčerpává a pálíme mnohem víc energie. Proto.

Dnes na programu: FRANÇAIS

Dnes se tedy podíváme na francouzštinu, ale píšu pro vás tipy na pohádky a filmy i v jiných jazycích. Alespoň těch základních, jako je angličtina, němčina, španělština, ruština a italština.

Tak jdeme na to. :)

Kde na fr filmy koukat?

Mohu vám doporučit jednu stránku, kde najdete spoustu francouzských filmů en ligne, anebo si je můžete i télécharger – stáhnout. Nemusíte se ani registrovat, ani nic platit. Jednoduše vyberete a koukáte. Znám ji už několik let a funguje velice dobře.

Navíc si zde můžete přidat rovnou francouzské titulky, které jsou ověřené a správné. Což je další obrovské plus. A teď už jdeme na ty filmy. :)

Maman, j’ai raté l’avion

Kdo by neznal Kevina, který zůstal na Vánoce Sám doma. Totální vánoční klasika. Já ho miluju. A tak vám ho sem dávám. Jak vidíte, v překladu ve francouzštině to zní Mami, uletělo mi letadlo.

Jelikož jsem tento film nenašla v celé verzi na YouTube, přikládám vám ho ze stránky Daily Motion a věřím, že vám v pořádku bude fungovat. Kdyby ne, opět si ho můžete pod tímto názvem vyhledat a zhlédnout jinde.

https://www.dailymotion.com/video/x3mv00y

La course au jouet

Volně v překladu Závod o hračku. Tento film jsem pro Vás na YouTube ani jinde volně nenašla, ale pokud jste zdatnější v hledání, můžete se o to pokusit. :) Každopádně našla jsem odkaz na YouTube, kde si film za drobný poplatek můžete vypůjčit, anebo rovnou koupit.

Každopádně tento film doporučuji. Mně se moc líbil. Je s Arnoldem Schwarzeneggerem a jeho synovi, na kterého nemá moc času, a jež si pod stromeček přeje Turbo Mana.

Postavičku hrdiny, o kterou je ale obrovský zájem. A jelikož je Štědrý den a jsou další rodiče, kteří chtějí svým dítkám vykouzlit pod stromečkem úsměv na tváři, boj o Turbo Mana v hračkářství, a nejen tam, začíná.

Fakt jsme se nasmáli. Uvidíte sami. :)

Qu’est-ce qu’on a fait au Bon Dieu?

Můj nejoblíbenější film ever. Úžasný, vtipný, že se za břicho popadáte, pěkně herecky obsazený a dost ze života. Možná ho znáte v češtině jako Bože, co jsme komu udělali? Prostě bomba francouzská komedie.

Film přehrajete zde.

Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu

Bienvenue chez les ch’tis

Vítejte u ch’tis, čili Francouzů, kteří mluví ch’tis dialektem. Další naprosto fenomenální francouzská komedie, kterou pravděpodobně asi znát nebudete.

Je o muži, který žije na jihu Francie v Provence (mimochodem v městečku kousek od nás v Salon de Provence :)) a chce dostat místo ředitele pošty ještě trošku níž na jihu přímo u moře.

Bohužel, kvůli jeho podvodu se mu to nepovede, a tak je za trest přemístěn na sever Francie, kde je opravdu hnusné počasí, neustálá zima a prší.

A kdyby jenom to. Navíc tu mluví dialektem ch’tis [čti: ští], kterému vůbec nerozumí. Příběh začíná. :)

Bienvenue chez les chais

Upřímně, tento dialekt znám a musím uznat, že zní opravdu úplně jinak, snad jako by to ani francouzština nebyla. Nicméně, pokud se do něj zaposloucháte a trošku se mu více přiblížíte, tak do něj snadno proniknete a pak vám připadá hodně legrační.

Nicméně film je pecka a řehtala jsem se u něj od začátku, až do konce. Moc doporučuji a podívat se na něj můžete tady.

La Belle et la Bête

Pohádka Kráska a zvíře v nejnovějším zpracování s Emou Watson. Podívat se na ní můžete tady.

Critique belle bete 2017 film agathediary

La reine des neiges

Tady si určitě přijdou na své i vaše děti, pokud je máte, a milují Elzu a Annu. Ledové království, aneb ve Francii Sněhová královna.

Podívat se na pohádku tady.

La reine des neiges

La famille Bélier

Nádherný snímek o rodině Bélierových, která je hluchoněmá, až na Paulu, která nádherně zpívá a jež rozhodně nechce zahodit své sny a ambice, napříč tomu, že je pro svou rodinu nepostradatelná.

Tady jsem vám film přímo ke shlédnutí nenašla, ale pokud chcete, můžete ho zkusit najít sami, anebo si ho půjčte, či kupte tady.

La famille Bélier

Asterix et Obelix Mission Cleopatre

Kdo by neznal Asterixe a Obelixe, že ano? :) Tak tady ho máte.
Pustit film tady.

Asterix et Obelix Mission Cleopatre

Contact

Další film ve francouzštině i s originálními titulkami, které jistě oceníte.

A o čem film je?

Ellie Arrowayová zasvětila celý svůj život hledání života na jiných planetách. Stala se z ní vědecká kapacita na kosmické ticho, kterému naslouchá prostřednictvím soustavy gigantických teleskopů. A pak jednoho dne zachytí signál z vesmíru…

Musí tvrdě bojovat, aby byla vybrána k prvnímu kontaktu se vzdálenou galaxií. Navíc ji stále pronásleduje minulost v podobě Palmera Josse, jednoho z prezidentových poradců a zároveň jejího přítele, který by ji ve vzdálené galaxii nerad ztratil.

Zdroj: https://www.csfd.cz/film/10132-kontakt/prehled/

K filmu tudy.

Contact

La caverne de la rose d’or

Anebo Princezna Fantaghiro – jeskyně zlaté růže. Která byla ztvárněná jak v angličtině, tak v italštině a hráli v ní i čeští herci, např. Kateřina Brožová.

https://www.youtube.com/watch?v=RuPO7kdae-U

Le dîner de cons

Tohle vás bude hodně bavit. Prostě další bombová klasická francouzská komedie v překladu Večeře idiotů. Je sice pravda, že místy mi to přišlo i smutné, protože příběh pojednává o tom, že si pařížský vydavatel každý týden zve na večeři nějakého idiota, kterému se potom společně se svými hosty, významnými podnikateli, smějí.

Když tento vydavatel narazí na klenot mezi klenoty, a to Françoisa Pignona, zaměstnance ministerstva financí, je jasné, že i ten musí přijít na večeři.

Jenomže celá večeře se jaksi taksi úplně vymkne z rukou…

K filmu s fr titulkami tudy.

Le dîner de cons

Rien à déclarer

Tenhle film mě také moc bavil. Je o rivalitě Francouzů a Belgičanů na hranicích. Začátkem roku 1993 se zruší hraniční kontroly mezi těmito dvěma státy a díky tomu celníci přijdou o práci.

Ale bez dozoru se neobejde žádná země, a tak vytvoří společnou mezinárodní belgicko-francouzskou hlídku.

Budete se za břicha popadat. K filmu tudy.

Rien à déclarer

Le prénom

Vincentovi se má narodit první dítě. Na večeři u své sestry společně se svými dalšími přáteli chce podělit o jméno svého nastávajícího potomka.

Jenomže tohle oznámení jména rozpoutá hodně vážnou situaci.

Tenhle film nebyl špatný, ale přiznám se, že ke konci jsem se už docela nudila. Vše se odehrává pouze v jednom bytě, na zmíněné večeři a byť zdánlivě neškodná informace rozpoutá velké drama. Na mě až moc, ale jinak stojí za to se na film podívat. :)

Přehrát film s titulkama tady.

Le prénom

Le gendarme et les extra-terrestres

Louis de Funes je králem všech francouzských filmových klasik. Četník a mimozemšťané v jeho originálním znění společně s titulkami, vám zcela jistě zpříjemní večer a díky smíchu i prodlouží život.

Na film se podívejte tady.

Mimo jiné, do Saint Tropez jsme zamířili letos v květnu a byl to skvělý zážitek, protože nikde nikdo nebyl a mohli jsme si tak naplno vychutnat atmosféru tohoto proslulého četnického městečka. :)

Le gendarme et les extra-terrestres

Další zajímavé a známé filmy jako Inception, Intouchable, Oscar, L’apprenti père Noël a spousty dalších najdete opět na této stráce.

Pár romantických vánočních filmů

Na tyhle jsem nekoukala, ale našla jsem je na YouTube a vypadají poměrně dobře. Určitě to budou nějaké romantické vánoční filmy pro ženy. Tak pokud vás lákají, mrkněte. ;)

La magie de Noël

https://www.youtube.com/watch?v=W6XCbrquuss

La liste du père Noël

https://www.youtube.com/watch?v=_M8FJ1bNGdg

Le Soir du Réveillon

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

A pokud je vaší jazykovou prioritou mluvení a plynulá komunikace…

Užijte si hezkou zábavu a přeji příjemnou francouzskou sledovanou. :)

Markéta

Markéta Králová

Online lektorka jazyků (fr, de) a hry na klavír s 12 letou praxí, neuro-lingvistka.

Věří tomu, že jazyk se dokáže naučit opravdu každý z nás, pokud ví, jak přesně na to a má v rukou ty správné nástroje. Prostřednictvím své tvorby se o tyto informace dělí a mění zajeté stereotypy v přístupu poznávání jazyků.

Dává návody, jak se naučit jakýkoli jazyk jednoduše, v relaxu a pohodě s optimalizací svého času a energie, abyste za co nejmenší námahu měli co největší výsledky a navíc s radostí a jistotou, že se všude a s každým domluvíte.

Pomáhá ženám i mužům cítit se v jazycích sebejistě a jemně vede ke zpracování skutečných příčin různých potíží pramenících z nastavení mysli.

Je zakladatelkou vzdělávacího centra SOLIS ORTUS, kde spolupracuje s lektory z celého světa. Je autorkou Jazykového diáře, který si pořídilo už více jak 4.500 lidí. Provází intenzívními jazyko-konverzačními kurzy a individuálními lekcemi hry na klavír.

Načerpejte inspiraci na Instagramu >>

Komentáře