Vítám vás. Tento web už nevyužíváme. Pojďte prosím sem...

... na můj osobní web, kde je k dispozici mnohem více informací a inspirace. Najdete ho na www.MarketaKralova.cz. Děkuji a omlouvám se. :-)

Jazykový certifikát vs. doopravdy mluvit

Jazykový certifikát vs. doopravdy se domluvit

Pokud přemýšlíte nad tím, že si uděláte jazykový certifikát, je tento článek právě pro vás.

Zjistěte své priority

Co je pro vás důležitější? Perfektně ovládat gramatiku nebo se opravdu, ale opravdu domluvit plynule v cizím jazyce, umět vést konverzaci na různá témata a pohotově reagovat na otázky ostatních?

To jsou otázky, na které byste si měli odpovědět předtím, než podniknete další kroky ve snaze ovládat cizí jazyk.

Jazykový certifikát

Pokud jste si odpověděli, že je pro vás důležitější perfektně ovládat gramatiku, bude pro vás pravděpodobně dobrou motivací složení jazykového certifikátu.

Zeptejte se sami sebe:

Proč chci certifikát získat?
K čemu mi certifikát bude?
Zlepší to moji kvalifikaci?
Zlepší to moji atraktivitu vůči zaměstnavateli?
Zlepší to moji znalost cizího jazyka?
Naučím se díky certifikátu lépe mluvit?

Výhody a nevýhody

Hlavní výhodou je, že máte na svou znalost jazyka osvědčení. A můžete ho prezentovat ve svém CVNěkteří zaměstnavatelé k tomuto faktu přihlížejí, bohužel však valné většině jde o to, abyste uměli mluvit. A pokud neumíte, poznají to většinou už na přijímacím pohovoru, což pro vás může být konečná.

Pokud se hlásíte na zahraniční vysokou školu, zcela jistě po vás budou chtít doložit certifikát na úrovni C1.

A hlavní nevýhodou je, že mluvit a spontánně reagovat na určité situace vás opravdu v přípravném kurzu k certifikaci nenaučí. Maximálně popíšete několik obrázků nebo budete chviličku mluvit na určité téma či odprezentujete svoji esej. Gramatika a mluvení jsou dvě zcela odlišné věci, každopádně se vzájemně doplňují a bez nich by jazyk nebyl jazykem. Naučení se gramatiky je prvním krůčkem k opravdovému domluvení se.

Chci se doopravdy domluvit. Co pro to můžu udělat?

Nejlepší cestou k využívání cizího jazyka v praxi je, abyste měl/a člověka, nejlépe rodilého mluvčí, se kterým si budete spontánně povídat a reagovat na otázky. Bez ohledu určení témata předem. Zkrátka vést zcela běžný rozhovor a konverzaci. Hlavně žádné učebnice!

Stačí 20 minut denně, ale opravdu denně

To je totiž čas, který je vědci považován za nejdelší dobu soustředění se. Učením se jazyka každý den po dobu 20 minut navíc zaktivujete a posílíte své mozkové neuro spoje, které zajistí, že se vám už daná slovíčka, vazby, fráze a užití jazyka nikdy nevykouří z hlavy. A to tím, že budete mluvit, mluvit, mluvit. Zkrátka používáte zcela jiný princip výuky, než vás učili ve škole. A to je váš cíl :)

Markéta Králová

Online lektorka jazyků (fr, de) a hry na klavír s 12 letou praxí, neuro-lingvistka.

Věří tomu, že jazyk se dokáže naučit opravdu každý z nás, pokud ví, jak přesně na to a má v rukou ty správné nástroje. Prostřednictvím své tvorby se o tyto informace dělí a mění zajeté stereotypy v přístupu poznávání jazyků.

Dává návody, jak se naučit jakýkoli jazyk jednoduše, v relaxu a pohodě s optimalizací svého času a energie, abyste za co nejmenší námahu měli co největší výsledky a navíc s radostí a jistotou, že se všude a s každým domluvíte.

Pomáhá ženám i mužům cítit se v jazycích sebejistě a jemně vede ke zpracování skutečných příčin různých potíží pramenících z nastavení mysli.

Je zakladatelkou vzdělávacího centra SOLIS ORTUS, kde spolupracuje s lektory z celého světa. Je autorkou Jazykového diáře, který si pořídilo už více jak 4.500 lidí. Provází intenzívními jazyko-konverzačními kurzy a individuálními lekcemi hry na klavír.

Načerpejte inspiraci na Instagramu >>

Komentáře