Vítám vás. Tento web už nevyužíváme. Pojďte prosím sem...

... na můj osobní web, kde je k dispozici mnohem více informací a inspirace. Najdete ho na www.MarketaKralova.cz. Děkuji a omlouvám se. :-)

Manuál na cesty, aneb aktivní dovolená ve Francii na kolech + mp3 fráze

Učte se na cestách - Solis Ortus

Čtěte ušima :) Pusťte si nahrávku a poslechněte si článek na vlastní uši.

Léto je tu. A s ním souvisí i téma dovolených. Nebaví vás jet k moři, celý den ležet jen na pláži a grilovat se jako paprika? Láká vás perfektní a aktivní dovolená? Jeďte do Francie – na kolo! Francie je pro výlety na kolech tou nejlepší destinací.

Kam se dá jet

Teoreticky můžete projet celou Francii. Řada cestovních kanceláří organizuje vyloženě zájezdy na kolech. Nejčastěji lidé míří do Bretagne, kde můžete objevovat megalitické stavby a nechat se unášet divokými vlnami Atlantiku, které se opírají o útesy. Vesnička Carnac s proslulými kamennými řadami – menhirami – je jednou z největších záhad světové archeologie. Pro Francii Carnac znamená to samé jako Stonehenge pro Anglii.

Manuál na cesty Bretagne, Carnac

Pokud vás táhnou vinné sklípky a chcete poznávat historii francouzského bílého a prokládat to ochutnávkou, doporučuji zajet do Alsaska, kde se nachází Vinná stezka, která je dlouhá 120 km. Každý nadšenec dobrého vína si zde přijde na své.

Manuál na cesta - Alsasko, Strasbourg

Alsasko fascinuje také svým úchvatným středověkým hrázděným městečkem Kaysersberg. V okolí je kopcovitá krajina, která je vhodná jak pro pěší, tak horské cykloturisty. V okolí městečka je možné si také zaplavat, zahrát tenis nebo golf na 18 jamkovém hřišti. Kdo je rybář, má možnost si zde zachytat, ovšem s platným rybářským povolením. Kaysersberg je vyhlášeným vinařským městem, takže tu na každém kroku narazíte na nějakou ochutnávku a degustaci vín :)

Manuál na cesty - Kayserberg

A jestli upřednostňujete raději červené víno, perfektní oblastí pro vás bude Burgundsko. Zde si můžete dát i výborný francouzský sýr. Jsou tu svahy s krávami, které svým lahodným mlékem zásobují celou oblast. Z tohoto mléka se poté zpracovávají tradiční a nejlepší francouzské sýry.

Manuál na cesty - Burgundsko

Pro milovníky slunce a levandulových polí je jako stvořenou právě Provence. Můžete si tady prohlédnout i místní architektonické kousky, především hrady s dlouhou historií. Pořádají se tu také slavnosti na počest Katalánců.

Manuál na cesty - Provence

Provence na kolech– tipy na výlety

Provence má své kouzlo. To bezpochyby. Kam se ale vydat na zajímavý výlet? Doporučuji vám zamířit do vesničky Lacoste. Tato vesnička je snad jednou z nejfotogeničtějších z celé Provence. Nepřichází sem tolik turistů, neboť ti raději zamíří přímo do Bonnieux, proto je tu klidněji.

Dlážděné křivolaké uličky, schodiště, zaklenuté průchody a přítomnost zříceniny hradu markýze de Sade, propůjčují místu tajemnou atmosféru. Na kopci za vesnicí je opuštěný bauxitový lom, kde se nachází několik moderních soch.

Určitě navštivte také vesnici Gordes, která je považována za jednu z těch nejkrásnějších z celé Francie. Rozprostírá se v kopcích Provence na vápencovém pohoří Lubéron. Proslula především svým neodolatelným provensálským rázem a je postavena přímo na skále, takže je odsud překrásný výhled do celého kraje. Gordes najdete 17 km severo-východně od Cavaillon a 40 km východně od Avignon.

Manuál na cesty - Gordes

Dalším tipem je krásné město Aix-En-Provence. Toto univerzitní město a středisko umění, které přitahuje tisíce intelektuálů, malířů a hudebníků, leží 30 km severně od Marseille a žije zde zhruba 150 tisíc obyvatel. Jeho široké, stromy osázené třídy, výstavné paláce ze 17. a 18. století, katedrála, muzea a půvab tichých zákoutí jsou příznačné pro starou část města. Kolem ní vyrostly moderní čtvrti.

Manuál na cesty - Aix En Provence

V nabídce CK jsou i ohromující národní parky Francie, kdy budete projíždět kraji vyhaslých sopek a průzračných jezer. A co Pyreneje? Ty už jsou pro odvážnější a vytrvalejší sportovce. Ale tu dřinu vám pak vynahradí překrásný výhled do krajiny.

Manuál na cesty - Pyreneje

Ubytování

Pokud nepojedete do Francie na kolech na „vlastní pěst“ a dáte přednost zájezdu, je většinou zajišťován doprovodně mikrobusem. Ubytování je převážně řešeno kempy nebo mobilhomy s klimatizací. Někde naleznete i bungalovy s kuchyňkou. Můžete si samozřejmě připlatit a být ubytování v penzionu. V ceně bývá také snídaně nebo polopenze. Cena je odvozená od určité nabídky a rozsahu služeb, každopádně se pohybuje většinou od 12.000 Kč.

Jak se domluvím?

Většinou francouzsky. Francouzi jsou patrioti, ale přece jen se už otevírají komunikaci v angličtině. Tady jsou nějaké fráze, které se vám můžou hodit.

Markéta Králová

Online lektorka jazyků (fr, de) a hry na klavír s 12 letou praxí, neuro-lingvistka.

Věří tomu, že jazyk se dokáže naučit opravdu každý z nás, pokud ví, jak přesně na to a má v rukou ty správné nástroje. Prostřednictvím své tvorby se o tyto informace dělí a mění zajeté stereotypy v přístupu poznávání jazyků.

Dává návody, jak se naučit jakýkoli jazyk jednoduše, v relaxu a pohodě s optimalizací svého času a energie, abyste za co nejmenší námahu měli co největší výsledky a navíc s radostí a jistotou, že se všude a s každým domluvíte.

Pomáhá ženám i mužům cítit se v jazycích sebejistě a jemně vede ke zpracování skutečných příčin různých potíží pramenících z nastavení mysli.

Je zakladatelkou vzdělávacího centra SOLIS ORTUS, kde spolupracuje s lektory z celého světa. Je autorkou Jazykového diáře, který si pořídilo už více jak 4.500 lidí. Provází intenzívními jazyko-konverzačními kurzy a individuálními lekcemi hry na klavír.

Načerpejte inspiraci na Instagramu >>

Komentáře