Vítám vás. Tento web už nevyužíváme. Pojďte prosím sem...

... na můj osobní web, kde je k dispozici mnohem více informací a inspirace. Najdete ho na www.MarketaKralova.cz. Děkuji a omlouvám se. :-)

S jazyky ve světle reflektorů a televizních kamer

V úterý 26. 9. 2018 jsem živě vystoupila v celoplošné televizi Seznam v rámci pořadu Rodinka, kde jsem měla tři vstupy. Povídala jsem na témata: Jazyky a NLP, Přirozené poznávání jazyků v praxi, Jazyky a cestování.

Sestříhaný záznam z vysílání si můžete pustit zde >>

S jazyky v TV Seznam s Olgou Šípkovou a Tomášem ZástěrouS jazyky v záři  reflektorů

Sepsala jsem pro vás také článek, ve kterém se vyjadřuji k otázkám, které mi byly položeny.

Markéto, kolik vy sama ovládáte jazyků?

Na obstojné úrovni to bude 5 jazyků, jinak celkově 8. Aktivně, na komunikační úrovni, používám němčinu, francouzštinu, angličtinu, slovenštinu a samozřejmě můj rodný jazyk – češtinu. Pasivně rozumím španělštině, ruštině a teď částečně i italštině. Něco málo zachycuji i z maďarštiny.

V rámci svého vzdělávacího centra však spolupracuji s 844 lektory z 96 zemí světa, mezi nimiž jsou také polygloti (lidé, kteří mluví několika jazyky), kteří jsou na tom mnohem lépe než já, a kteří často hovoří více jak 10 jazyky.

Učíte se další?

Ano, v podstatě každý rok až dva přidávám nový jazyk a na něj se plně focusuji. Aktuálně zdvihám úroveň angličtiny a přidávám italštinu. Takže se většinou učím italštinu přes angličtinu, to ale doporučuji dělat až tehdy, cítíte-li se být v jazyce jistí.

Zastávám pravidlo, že je třeba se soustředit skutečně na jeden jazyk a až když se v něm cítíte jistě, přejít na další jazyk.

Proč spojení jazyků a NLP? Co to znamená a jak byste to co nejjednodušeji přiblížila?

NLP je zkratka pro neuro-lingvistické programování. Vychází ze tří slov. Neuro – neuron, mozkové buňky, mozek, linguistic – slovo, jazyk, komunikace, programming – programování, formování. Pomocí jazyka a slov dokážeme programovat nastavení neuronů v mozku, a díky tomu dosahujeme v dané oblasti mnohem lepších výsledků. A to je právě důvod, proč NLP propojuji s jazyky.

NLP je také souborem různých metod a technik, jež využívám v rámci jazykového NLP koučinku, které nás cíleně vedou k rychlým a účinným změnám, právě v oblasti poznávání jazyků.

Díky NLP dokážeme programovat neurony v mozku.NLP programování pro výuku jazyků

Osobně vnímám jazyk ve dvou rovinách. Tou první je to, jakou máme kompetenci jazyka, tzn. jaké umíme fráze, jak se umíme vyjádřit, jak známe gramatiku, slovíčka, výslovnost a akcent a zkrátka vše, co k systému jazyka patří, a co se můžeme vlastním přičiněním naučit.

Tou druhou rovinou, a z mého úhlu pohledu mnohem podstatnější rovinou, je to, jak máme nastavenou svou vlastní mysl ve vztahu k jazyku, protože ta pak z 97% ovlivňuje naši úspěšnost. A s naší myslí právě pracuje NLP.

Když se bavíme o nastavení mysli ve vztahu k jazykům, tak co lidi v jazycích nejvíce trápí?

Za 7 let své praxe vidím a slýchám, že lidé mají nejčastěji problém s tím, že se nedokáží domluvit, nebo mají strach z toho, že se nedomluví, nebudou rozumět, nebo naopak někdo zase nebude rozumět jim, že to neřeknou správně a ztrapní se… To jsou nejčastější trápení. No a s nimi jdou ruku v ruce omezující přesvědčení typu: jsem stará, hloupá, nemám na jazyky talent, jazyky jsou těžké, nelezou mi do hlavy… Těch omezujících přesvědčení bychom mohli vymyslet desítky.

Souvisí s nimi také různé pocity marnosti, ne dost dobráctví a ne-sebevědomí. Tato přesvědčení jsme si budovali roky a podílelo se na nich z převážné většiny okolí a to, co nám říkali naši rodiče, okolí, přátelé, rodina, známí, učitelé, společnost. Když to řeknu jednoduše, v podstatě jsme si je vtiskli do svého podvědomí a vydáváme je za své.

Ačkoliv se my sami měníme v čase, naše podvědomí si vzpomínky uchovává a ovlivňuje nás jimi.Práce s podvědomím, jazyky

Jednoduchý příklad: Aničce ve 4. třídě paní učitelka řekla, že se němčinu nikdy nenaučí, protože na ní nemá hlavu. Aničce se tato věta tak zaryje do podvědomí a spojí si s ní různé negativní pocity – třeba lítost, že si pak chudák celý život myslí, že němčina zkrátka není pro ní a že je asi hloupá.

Pak tato Anička, která se časem promění v paní Aničku, dalších 25 let pokouší němčinu naučit, protože ji třeba potřebuje k práci, ale pořád je na úrovni začátečníka, nedokáže se přehoupnout do další úrovně, natož plynule mluvit. A já se s ní pak v jejích 35 letech setkám a společně se vracíme k základním stavebním kamenům, které si ve vztahu k němčině položila, kde je uložená věta: „Nikdy se němčinu nenaučíš“, abychom to přeskládaly.

A s takovými lidmi se běžně setkávám. Nemusí to být jen věční začátečníci, ale lidé, kteří mají jazyk na obstojné úrovni, přesto vnímají, že je něco brzdí a nedovoluje posunout se v jazyce dál.

Dá se to vůbec řešit? Jakým způsobem?

Určitě se to řešit dá. Je však třeba tomu být otevřený. Toto vše řeším s klienty v rámci individuálního jazykového NLP koučinku pomocí speciální techniky NLP na odstranění omezujících přesvědčení, která spočívá v přenesení se v čase do doby, kdy jsme omezující přesvědčení získali a následně ho přenastavit k našemu prospěchu.

Nahrála jsem i několik tématicky zaměřených meditací pro lidi, kteří ke mně nemohou na jazykový NLP koučink přijít. Jedna je dokonce i ke stažení zdarma, je to meditace Motivace k poznání jazyka, kterou si můžete stáhnout zdarma. Nahrála jsem také mnohem intenzívnější meditaci Otevření se jazyku, která vás s jazykem propojí a naplno se mu tak otevřete. Velice doporučuji ji prožít.

Meditace vás s jazykem propojí a otevřete se mu.Meditace pro Vás

Jak probíhá jazykový NLP koučink v praxi?

Je to sezení, podobné jako tomu u psychologa, kde ale aktivně pracujete a v podstatě díky mnou trefně kladeným otázkám, využití různých metod a technik NLP, které někdy mohou připomínat hry, přicházíte na vlastní odpovědi, ze kterých máte reálné výstupy a s nimi posléze pracujeme dál. V podstatě si společně vytvoříme takovou mapu na cestu, která vám v průběhu poznávání jazyka bude podporou.

Dám příklad. Potřebujete se třeba naučit nějaký jazyk a přijdete na jazykový NLP koučink. V první fázi je nutné identifikovat svůj aktuální stav, abychom se z něho mohli posunout dál. Je to úplně stejné jako třeba s navigací. Když nevíte, kde jste, zadáte si svoji aktuální polohu, následně stanovíte cíl, kam chcete dojet a různé zastávky na cestě, a pak se vydáte na cestu. Stejné je to s jazyky.

Na jazykovém NLP koučinku se tedy seznámíme, zjistím vaše potřeby, zjistím také to, jak, kdy, kde a s kým jste se jazyk učili, jak jste se přitom cítili a co byste potřebovali mít jinak, absolvujeme techniku LANDSCAPE, díky níž si nastavíme studijní plán a konkrétní harmonogram na každý den. Následně už řešíme individuální potřeby toho, co kdo v jazyce potřebuje.

S pomocí jde vždycky všechno lépe a je skvělé vědět, že na to nejste sami.S pomocí to jde vždy lépe

Jazykový NLP koučink a NLP koučink všeobecně, se soustředí na řešení. Jednoduše: problém je známý a my přijdeme na to, jak to vyřešit a co udělat. Mým cílem je správně vás provést, aby pro vás měl jazykový NLP koučink přínos. Umožňuje tak rychlé a účinné změny.

V podstatě to společně rozklíčujeme a najdeme co nejefektivnější cestu, jak se z bodu A dostat do bodu B. Celé vám to ušetří čas, nervy a hlavně nastaví systém, který udrží motivaci, aby vás to nepřestalo bavit, protože vlastní PROČ je podstatné, ale bez systému s ním daleko nedojdete.

Co doporučujete lidem dělat,
když chtějí poznat jazyk kvalitně a rychle?

Určitě doporučuji poznávat jazyk jako samoukk tomu mít ještě individuální lekce s lektorem, třeba přes Skype, kdy s ním mluvíte o všem, co vás zajímá, rozmluvíte se a zkonzultujete s ním to, co vám není jasné. To opravdu z vlastní zkušenosti doporučuji, protože se mi to osvědčilo. Není ale dobré očekávat, a to je velice častý příklad, který vídám, že když máte lektora, takže on vás má všechno naučit. Takto to nefunguje. Lektor je pro vás jako podpora, ale bez vaší práce to zkrátka nepůjde.

V tomto směru je nutné a absolutním základem vyrůst z role poslušného žáka, kterou si prošel každý z nás v rámci škol, a posunout se do role dospělého člověka, který přebírá zodpovědnost za své vlastní činy do svých rukou. Ono to právě není jenom o tom najít si lektora a mít hodinu. Reálně na ní se nedá stihnout tolik aktivit, co můžete dělat každý den v tzv. „mrtvém čase“, což v podstatě přináší největší výsledky.

Na začátku je skvělé mít informace, abychom věděli JAK NA TO.Dostatek informací na začátek

Řekněme, že se třeba potřebujete naučit francouzsky, nebo nepálsky či jakýkoli jiný jazyk, pro který se rozhodnete. V praxi to probíhá podobně, jako třeba se cvičením, když chcete zhubnout. Určitě se na to nevrhnete hned, bez toho, aniž byste měli informace, jak na to, aby to pro vás mělo skutečně efekt, zvlášť, pokud třeba máte nějaké zdravotní komplikace apod., abyste to nedělali metodou pokus omyl. Chce to zkrátka větší přípravu a té být otevřený.

Je třeba se připravit, než vstoupíte na tu pomyslnou startovací čáru, ze které vyběhnete, a která odstartuje reálné poznávání jazyka naplno, což je cílem. Já vás na tu startovní čáru připravím a potom jsem vám v průběhu běhu k dispozici jako podpora k jakékoli konzultaci.

V podstatě předávám komplexní návod a ukazuji možnosti, JAK to zvládnout. Je to taková mapa na cestu a podpora, díky níž to pro vás bude mnohem snazší a také zábavnější. Nasměruji vás, kde najít materiály, jaké vůbec používat, na co se zaměřit, s kým a co konkrétně dělat, což je individuální podle každého z vás.

Podrobně si o tom, jak se rychle a efektivně naučit jakýkoli jazyk, můžete přečíst v mém stejnojmenném eBooku, který máte ode mě jako dárek a můžete si ho zdarma stáhnout zde >>

Toto je opravdu pro každého individuální podle toho, jaký má životní styl, co ho baví a jaký je. Ale v základu jsme si řekli úplný základ.

Proč propojení jazyků a cestování,
čím je toto spojení zajímavé?

Ve své podstatě propojuji jazyky se třemi oblastmi, a to s NLP a psychologií, cestováním a osobním rozvojem.

Proč spojení cestování a jazyky? Cestování a jazyky jsou celý můj život. Začala jsem často cestovat už na střední škole, absolvovala jsem různé zahraniční stáže, působila jako průvodkyně, delegátka a tlumočnice a pro jazyky vždy dělala něco navíc. Stýkala jsem se s cizinci a co nejvíce mluvila.

A právě při tomto kontaktu jsem viděla, že pouhá naučená gramatika z učebnice v běžných životních situacích, kdy potřebujeme komunikovat a vše vykomunikovat, nestačí a dokonalé poznání gramatiky a různých pouček vás na skutečnou realitu a kontakt s jazykem na cestách nepřipraví.

Cestování nám dává možnost sebe-otestování, jak na tom s jazykem jsme a zda-li se domluvíme.Možnost sebeotestování při cestování

Na vysoké škole, kdy jsem se věnovala mezinárodním ekonomickým vztahům, cestovnímu ruchu a regionálnímu rozvoji, jsem toto své poznání ještě více prohloubila. Jazyky zkrátka jdou ruku v ruce s cestováním. Cílem je se na cestách domluvit, a tom to celé je.

Jak se dá za co nejkratší dobu (jakou), naučit jazyk
na komunikativní úroveň, abychom se
všude domluvili?

Když to řeknu velice zjednodušeně, podstatné je být s jazykem co nejčastěji v kontaktu, skutečně pravidelně, přirozenou cestou a tak, že nás to baví. Je třeba ale mít funkční systém, který vyhovuje našemu životnímu stylu a každodenním potřebám.

Mnozí z vás si mohou představit, že je třeba se každý den učit aspoň dvě hodiny, aby se to dalo, ale vyvedu vás z omylu. Stačí denně 15-20 minut. Na sobě ale vidím, že je to mnohdy mnohem více, protože se učím tak, že ani nepoznám, že se něco učím. :) V podstatě překlápím činnosti, které bych dělala běžně v češtině, do daného jazyka.

Takže pokud jdu například večer vařit a hledala bych nějaký vegan recept v češtině, mrknu se na ten recept v italštině, přeložím si ho a podle něj uvařím. Když jdu na procházku se psem, nasadím si sluchátka a poslouchám nějaký podcast, přes den si napíšu jeden seznam slovíček, frází nebo vět do sešitu metodou Goldlist…

…kdykoli mám čas, tak si udělám pár cvičeníček v aplikaci, třeba volně dostupné Duolingo a předtím, než jdu spát, si přečtu minimálně půl stránky z nějaké bilingvní knížky, z níž si zapíšu tři nová slovíčka ve větách do svého Jazykového diáře, a spoustu dalších aktivit. Diář máte i vy k dispozici zde >>

Můj jazykový diář je skvělým parťákem pro poznávání jazyků.Diáž jako parťák pro poznání jazyků

Sama jsem si ho vytvořila pro sebe i pro lidi, aby splňoval potřeby v jazyce a držel se nějakého systému. Denně si zapíšu tři slovíčka, a to ve větách nebo v nějakých frázích a zapíšu si svůj jazykový úspěch, který se mi za den podařil.Když to udělám každý den, za rok jich mám zcela nenásilnou formou 1065, což už je velice krásné číslo a hlavně mám skvělou zpětnou vazbu.

No a odkud čerpat, abych si to mohla vypsat? Třeba právě když čtu nějakou dvojjazyčnou knížku a narazím na výrazy, které mi jsou neznámé, napíšu je. Takové výrazy mohu objevit i na raw tyčince – když ji otočím a přečtu si složení v jiném jazyce, v článku na internetu, z písničky, seriálu, apod. Těch zdrojů kolem sebe máme tolik… A vůbec nemusíme odjet do zahraničí, abychom se jazyk naučili.

Na toto téma, jak jazyky poznávají polygloti, aktuálně píšu eBook, kam ukládám své know how. Klíčová je ale systematičnost, disciplína a zaměření se na to, co mě přirozeně zajímá.

A jak postupovat, když se chceme naučit jazyk rychle, třeba kvůli dovolené?

Pokud vás dovolená čeká třeba za 14 dní, tak v tomto zrychleném čase je ideální se naučit nejpoužívanější fráze, které na cestách zaručeně budete potřebovat. Můžete si pořídit i nějakou publikaci, kde najdete nejpoužívanější fráze a kde jsou témata krásně seřazená. Projít si fráze na letišti, v hotelu, při seznámení, v restauraci, ve veřejné dopravě, na informacích. Využít můžete i různá videa s frázemi a výslovností, běžně dostupná na internetu.

A pak si promítejte, jak zareagujete a co řeknete, když třeba na letišti zjistíte, že máte kufr o 2 kila těžší, než má být. Nebo když se budete ptát nějaké paní, kde najdete veřejné toalety. :) Je to takový trénink reálných situací na nečisto.

Doporučuji se tyto fráze učit přímou metodou. V podstatě podobný způsob, jak mluvit od prvních 5 minut v 7 jazycích jsem zažila letos na konferenci polyglotů na vlastní kůži. Spočívá v tom, že řeknete nahlas větu česky a ihned větu v jazyce, který se potřebujete naučit. Střídáte různá témata a fráze, které se vám mohou hodit. Za hodinu už je to pěkný obnos vět a frází.

Aby se vám uložili do dlouhodobé paměti, je třeba si je zopakovat 2., 7. a 12. den. Můžete se u toho také hýbat a třeba si i zpívat.

Kolik je člověk schopný naučit se cizích jazyků
na komunikativní úrovni?

Závisí to na tom, kolik jich skutečně potřebujeme a chceme znát a kolik jsme ochotní pro to udělat. Osobně znám lidi, jako je Richard Simcott z Anglie, který mluví 53 jazyky, což je až neuvěřitelné, ale je to tak. Nebo mého kamaráda, Nathaniela Hiroze ze Švýcarska, který mluví 12 jazyky. Dalšími skvělými polygloty jsou například Benny Lewis a další. I některé lektorky, polyglotky z mého centra mluví více jak 10 jazyky.

Pokud se rozhodneme, jde to pak samo. Jsem absolutně přesvědčená, že správným přístupem a systémem se dá 1 jazyk naučit na komunikativní úroveň, což je úroveň B1 podle evropského referenčního rámce pro jazyky, za 1 rok. Za dva roky se pak dá dosáhnout úrovně B2.

Existuje nějaká metoda, jak donutit sám sebe, když se mi opravdu nechce učit nebo je základ to,
že musím chtít?

Metoda k tomu, jak se donutit… Už ve slově donutit se, cítím určitý odpor a násilí sám na sobě, který určitě žádnému poznávání nového neprospívá a naopak podstatně brání tomu, aby se nám informace uložili do dlouhodobé paměti.

Proto je potřeba se před učením pozitivně naladit a mít z toho vnitřně dobrý pocit, být uvolnění. Můžeme si to navodit například tím, že si pustíme příjemnou hudbu, uvaříme si voňavý čaj, nebo si dáme něco, co máme rádi, zapálíme svíčku, apod. Zkrátka cokoliv, co máme rádi a co nám to zpříjemní.

Před učením je třeba se pozitivně naladit a udělat si hezké prostředí, abychom se dobře cítili.Pozitivní nalazení před účením

Když se mi nechce, tak se mi zkrátka nechce. Osobně vidím na klientech a i ostatních lidech, kteří se mnou sdílí své pokroky, že skutečný progres začali mít tehdy, pokud se na jazyk těšili a skutečně měli ten vnitřní motor, že chtěli a potřebovali jazyk poznat, protože věděli, co všechno pozitivního jim jazyk přinese, když ho budou znát.

Chápu ale, že třeba ve školách, nebo i v práci kolikrát musíme nedobrovolně studovat, protože se to po nás vyžaduje. Abyste si to zpříjemnili, najděte alespoň jednu pozitivní věc v tom, co vám to přináší a co vám to dává.

Příklad: Musíte se naučit anglicky, kvůli pracovním jednáním, abyste rozuměli svým kolegům, emailům a všemu, co se po vás chce. Pokaždé, když se půjdete učit a poznávat nové, si vzpomeňte třeba na to, že se pak budete umět domluvit i na dovolené a všude, kde se mluví anglicky. Seznámíte se tak s lidmi, se kterými byste se jinak vůbec nedali do řeči, najdete společná témata a třeba se z toho vyklube i přátelství. :)

Můj tip: Když se vám nechce, nebaví vás to a cítíte odpor, začněte v daném jazyce nadávat a uvidíte, že se to pohne dopředu. Klidně jen tak začněte mluvit. Je jedno co a jedno jak, nechte to proudit. Uvolníte tak svoji psychiku a uvidíte, že to půjde a na jazyk se začnete mnohem více těšit. :)

Skvělé je myslet o jazyce pozitivně. Já například tím, že poznávám nový jazyk vnímám, že bohatnu. Každým novým slovíčkem. Protože mi přináší hodnotu. Mohu se domluvit a to je absolutně nadevše.

Osobně jsem nahrála také meditaci Otevření se jazyku, kterou si můžete pořídit. Propojí  vás s jazykem tváří v tvář a nastartuje na každodenní nové dobrodružství v podobě učení se něčeho nového. Takže ji moc doporučuji pouštět si ji každý den předtím, než se jdete učit, aby vás nastartovala.

Markéta Králová

Online lektorka jazyků (fr, de) a hry na klavír s 12 letou praxí, neuro-lingvistka.

Věří tomu, že jazyk se dokáže naučit opravdu každý z nás, pokud ví, jak přesně na to a má v rukou ty správné nástroje. Prostřednictvím své tvorby se o tyto informace dělí a mění zajeté stereotypy v přístupu poznávání jazyků.

Dává návody, jak se naučit jakýkoli jazyk jednoduše, v relaxu a pohodě s optimalizací svého času a energie, abyste za co nejmenší námahu měli co největší výsledky a navíc s radostí a jistotou, že se všude a s každým domluvíte.

Pomáhá ženám i mužům cítit se v jazycích sebejistě a jemně vede ke zpracování skutečných příčin různých potíží pramenících z nastavení mysli.

Je zakladatelkou vzdělávacího centra SOLIS ORTUS, kde spolupracuje s lektory z celého světa. Je autorkou Jazykového diáře, který si pořídilo už více jak 4.500 lidí. Provází intenzívními jazyko-konverzačními kurzy a individuálními lekcemi hry na klavír.

Načerpejte inspiraci na Instagramu >>

Komentáře