Vítám vás. Tento web už nevyužíváme. Pojďte prosím sem...

... na můj osobní web, kde je k dispozici mnohem více informací a inspirace. Najdete ho na www.MarketaKralova.cz. Děkuji a omlouvám se. :-)

Sebevzdělávání, aneb jak se stát společensky atraktivní

Proč se sebevzdělávat? Sebevzdělávání je jeden z nejlepších způsobů, jak zlepšit funkci svého mozku a stát společensky zajímavým člověkem, který má co nabídnout. Pokud se zaměříte na život opravdu úspěšných lidí, zjistíte, že nikdo z nich se po celý svůj život nepřestal vzdělávat.

Sebevzdělávání z jiné perspektivy

Vzdělávání by nemělo být nucené, protože pak se ani nedá nazvat vzděláváním. Je vědecky ověřené, že člověk nedokáže přijímat informace a ukládat je, když je pod nátlakem nebo ve stresu. Platón kdysi řekl: „Vědomosti získané na základě donucení se neudrží na mysli.“Sebevzdělávání klíčí ze zvědavosti, touhy pochopit jak věci fungují, ať už se jedná o hračku, primitivní bakterii nebo celý vesmír. Dobrá škola se ve vás pokusí probudit to semínko zvědavosti, které vás pak bude vést na cestě za sebevzděláváním a zkoumáním všeho, co vás zajímá. Pamatujete, když jste byly děti? Také jste měli neustálou touhu prozkoumávat, vyptávat se, jak vše funguje a proč to tak je.? Přesně tak se budete cítit, pokud ochutnáte možnost sebevzdělávání.

Co potřebujete k sebevzdělávání?

V podstatě zásadní dvě vlastnosti: zvědavost a kreativitu. Měli byste si najít to, co vás baví, zajímá, zažíhá váš vnitřní oheň a doslova vás pohlcuje a naplňuje. Dovolte si experimentovat. Ať už se zajímáte o cokoliv, zkuste si zajít na nějaký seminář pod odborným vedením. Dopřejte si tu zkušenost a pracujte na sobě. Prožijte to! Pokud vás zajímá literatura, napište svoji vlastní knihu. Nepřemýšlejte nad tím, jestli bude dobrá nebo ne. Prostě si to dovolte a zažijte si to. Základem je mít svou osobní zkušenost. Takovéto prožitky a zkušenosti je to nejcennější, co může člověk mít. 

Buďte kreativní a pohrajte si s tím! A stanovte si cíle. Chcete zrealizovat nějaké projekty, ale zatím nemáte tušení jak? Stanovte si reálný termín, do kdy jste schopní to uskutečnit. Řešení vám zcela jistě přijde do cesty ve chvíli, kdy to budete nejméně čekat. Ale nezapomeňte, že slona sníte tehdy, pokud ho naporcujete. Malými kroky ujdete dalekou cestu. Proto si také porcujte a stanovujte reálné cíle, na které stačíte. 

A nebojte se chyb. To je základní věc, kterou nás nikdy ve škole neučili. Tam jsme chybovat nesměli. Ale chyby jsou důležitým mezníkem v našem vývoji a k sebevzdělávání prostě patří. Jedině když budeme chybovat, tak se toho hodně naučíme. Takže hlavu vzhůru! Pomocí toho se nejvíce naučíte. A co je nejdůležitější, postupně se naučíte jak lépe pracovat s informacemi, jak informace hledat z různých zdrojů a jak je zapojit do svého vlastního projektu, jako stavební bloky. Takto se budete sebevzdělávat. Ze slov Alberta Einsteina: „Pravým znakem inteligence nejsou vědomosti, ale představivost.“

Markéta Králová

Online lektorka jazyků (fr, de) a hry na klavír s 12 letou praxí, neuro-lingvistka.

Věří tomu, že jazyk se dokáže naučit opravdu každý z nás, pokud ví, jak přesně na to a má v rukou ty správné nástroje. Prostřednictvím své tvorby se o tyto informace dělí a mění zajeté stereotypy v přístupu poznávání jazyků.

Dává návody, jak se naučit jakýkoli jazyk jednoduše, v relaxu a pohodě s optimalizací svého času a energie, abyste za co nejmenší námahu měli co největší výsledky a navíc s radostí a jistotou, že se všude a s každým domluvíte.

Pomáhá ženám i mužům cítit se v jazycích sebejistě a jemně vede ke zpracování skutečných příčin různých potíží pramenících z nastavení mysli.

Je zakladatelkou vzdělávacího centra SOLIS ORTUS, kde spolupracuje s lektory z celého světa. Je autorkou Jazykového diáře, který si pořídilo už více jak 4.500 lidí. Provází intenzívními jazyko-konverzačními kurzy a individuálními lekcemi hry na klavír.

Načerpejte inspiraci na Instagramu >>

Komentáře