Vítám vás. Tento web už nevyužíváme. Pojďte prosím sem...

... na můj osobní web, kde je k dispozici mnohem více informací a inspirace. Najdete ho na www.MarketaKralova.cz. Děkuji a omlouvám se. :-)

Velká jazyková rodina = polygloti

Co je velká jazyková rodina na osm? POLYGLOTI. Skončilo se setkání s velkým S. Konference, na které bylo 597 polyglotů z celého světa. Ať už profesionálně věnujících se jazykům, anebo těch, kteří poznávají jazyky pro svoji zábavu. Zaznělo zde 103 jazyků. :) A jaké to bylo? Sečteno podtrženo, jednoduše jedním slovem PLANETÁRNÍ.

Byla to fantastická smršť, kde jsme všichni proudili na jedné vlně, předávali si vhledy, zkušenosti, nové poznatky, sdíleli jsme metody na poznání jazyků, naučili se nové větičky, frázičky a nové dovednosti v jazycích, hráli různé hry, zpívali, tancovali, ochutnávali a seznamovali se s ostatními kulturami.

Absolvovali jsme téměř 100 různých přednášek a workshopů, ať už v angličtině, nebo v jiných jazycích a vyrazili na pár výletů. Přišli jsme si také k novým nápadům a inspiraci, která by k nám jinak zřejmě neměla šanci přijít.

Posdílím s vámi několik pro mě silných zážitků, které stálo za to prožít. Hodně mi pomohly k zase trošku jinému vnímání jazyků a ponoření se do té radostné a explozivní energie, kterou jejich poznání, ale především poznávání, přináší.

7 jazyků v pohybu – multilanguage lesson

Já osobně jsem si osahala poznávání 7 jazyků v pohybu, kdy jsme tancovali, zpívali a při tom se přímou metodou přes angličtinu učili italštinu, španělštinu, francouzštinu, němčinu, esperanto a ruštinu. To byl pro mě vskutku fenomenální zážitek a prožitek v jednom, který mi ukázal poznávání jazyků úplně z jiného pohledu.

Lektorkou byla energická Italka Elisa Polese, která je velkou propagátorkou tohoto živého poznávání jazyků a musím jí dát za pravdu, že to má opravdu sílu a účinek. Takovýto přístup v poznávání jazyků jistě ocení kinestetičtí typy studentů, kteří se při učení potřebují hýbat a potřebují si jazyk jednoduše osahat, naplno prožít a procítit.

Ze zkušeností vidím, že bohužel kinestetickým typům studentům různé výuky vůbec nejsou nakloněny, protože s nimi neumějí pracovat. Jsou zkrátka v něčem výjimeční, a to často lidé nejsou připravení. :) Proto je skvělé být si vědomý toho, že jste takový typ a potřebujete jiný přístup. A tento přístup si jednoduše vytvořit sám pro sebe a zaměřit se na to, co vám vyhovuje.

Nečekat, že někdo přijde a jazyk vás naučí. Tak to nefunguje. Pokud si vy sami tyto podmínky nevytvoříte a nezačnete sami se sebou pracovat tak, jak vám to vyhovuje, je často možné, že se tím pádem nikdy jazyk nenaučíte. Mě osobně funguje, když mám svůj systém, jazyky poznávám jako samouk a k tomu mám pravidelné Skype lekce jazyka s bilingvním lektorem >> To je systém, který mi funguje, a který vám ze ♥ doporučuji.

Jestli tedy při poznávání jazyka milujete mít zapnutou hudbu a v rytmu si tancovat, tak směle do toho. Je to váš vztah k jazyku, váš společný čas a nikdo nemá právo vám říkat, jak to máte dělat. Nikde ani není napsáno, že při učení se a poznávání jazyka musíte jen sedět na židli jak přibití a psát si nudné a i pro mě absolutně nesnášená cvičení z učebnice.

Jen vy v daný moment jazyk poznáváte, tak si to udělejte krásné a takové, abyste se na to pokaždé znovu těšili a byl to pro vás skutečně výhodně investovaný čas, po kterém si řeknete: „Jo, to stálo za to.” :) Uvidíte, že vám to pak půjde mnohem rychleji a budete mít i viditelné výsledky.

Tím jsem ale trošku odbočila od naší polyglotské lekce 7 jazyků s Elisou. Nicméně souviselo to s tím, abych vám ukázala, jak se dá lekce udělat opravdu netradičně. Elisa nám vše ukazovala v pohybu, například i předložky. :)

Pusťte si následující videa, ať zažijete tu atmosféru. První je o tom, jak přes angličtinu poznáváme větičky v 7 jazycích – španělštině, esperantu, italštině, francouzštině, němčině, ruštině.

Toto druhé video je o poznávání předložek v pohybu.

Jak se učit poslechem, aneb skládáme italskou píseň

A u italštiny ještě zůstanu. Další skvělý 100 minutový workshop jsme měli s Davidem Bozzem, Italem, který nám zase ukázal, jak se dá jazyk krásně poznávat přes poslech.

Pustil nám nádherné italské songy a pouze na základě svého sluchu jsme si měli vypsat sloky a všechna slova, která obsahují, následně si to ve skupince doplnit, protože jeden z nás mohl postřehnout ještě něco navíc, co ten druhý nenapsal, takže taková týmová práce, a nakonec mu písničku zazpívat.

Ani jeden, který jsme na té lekci byli, jsme se italsky neučili a ani se jí nikdy předtím nijak výrazně nevěnovali. Pouze jsme něco málo znali z odposlechu, případně z předchozího workshopu s Elisou.

A jak to dopadlo? V prvním kole naše skupinka neměla ani jednu chybu a dostali jsme jedničku. :) Ve druhém kole, ve druhé sloce jsme měli pouze jednu chybičku, tak jsme dostali dvojku. Byla to pro mě skvělá zkušenost, která mi ukázala, jak důležitý poslech je. Stačí se zkoncentrovat a opravdu pozorně naslouchat a i slova, která jste nikdy předtím neslyšeli, dokážete vyslovit a dokonce úplně bezchybně napsat.

Samozřejmě, významu asi hned nebudete rozumět, ale často si hodně věcí odvodíte a vydedukujete z konečného obsahu. A věřte mi, že to dají dohromady i lidé, kteří mají pocit, že jsou trošku nahluchlí, tak jako já, anebo slyšíme pouze to, co slyšet chceme? :)

A jak to vypadalo v praxi? Tu písničku jsme si prostě museli zpívat pořád dokola a věřím, že mnoho z nás si je bude zpívat i doma po návratu. :) Jinak ta energická paní na videu vedle mě je Viky z Řecka a umí to tedy vážně pořádně rozjet. :D Vážně skvělá žena.

Podívejte se, jak si spolu zpíváme a jak dohromady skládáme italskou písničku…

Jdeme na to přes písně

A u hudby jako takové také ještě zůstanu. Další inspirací mi byl Kyle Kuzman z Pensylvánie, který se jazyky učí také přes zpěv a zpívá vážně krásně. Na mé přání mi zahrál písničky v brazilské portugalštině, němčině a později na workshopech také v maďarštině a opět v brazilské portugalštině.

Poznávání jazyků přes písničky je další metoda, která může mnoha lidem fungovat, ale dalším zase ne. Já se řadím do té první skupiny. Kyle tvrdí, že vše je v našem vnímání, poslechu a zvuku.

A víte jak na to přijdete, jestli vám určitá metoda funguje, nebo ne? Jednoduše ji otestujte a zjistěte, jestli vás baví, naplňuje a jestli u toho strávíte klidně několik hodin a ani nezaznamenáte, že se ručička na hodinkách rychle posunula vpřed. Prožít si to na vlastní kůži je jediný a nejúčinější recept, který vám mohu doporučit. Jedině tak poznáte, v čem máte flow a co vám samotným dává smysl.

Absolvovala jsem také jeho dva skvělé workshopy, a to Music Language LearningWhy Hungarian is easy. Byly moc fajn. :) Jak Kyle zpívá si můžete poslechnout v následujícím videu.

Talent na jazyky?

Možná si i vy myslíte, že polygloti mají nějaké zvláštní nadání a jsou nějakým způsobem geniální. Často toto vyjádření vnímámjako určitou výmluvu a zřeknutí se zodpovědnosti za vlastní výsledky.

Na stejnojmenné anglické přednášce A talent for languages? Richarda Simcotta, nejpovolanějšího polyglota z těch nejpovolanějších, který mluví více jak padesáti jazyky, jsme viděli následující video, ve kterém je vyobrazena denní rutina polyglota a profesora Alexandera Arguellesa.

Proč nám to Richard pustil? Pokud mluvíte několika jazyky, vesměs se vždy najdou lidé, kteří budou říkat: „Ty jsi geniální. Jak to děláš? Ty máš na jazyky obrovský talent.“ Jenomže realita je poněkud jiná. Málokdo se s genialitou narodí, často jsou to hodiny a hodiny věnování se určité aktivitě.

V podstatě jsme se s Richardem názorově střetli. Před nějakým časem jsem napsala článek, který jasně demonstruje, jak to ve skutečnosti s tím talentem na jazyky je.

Do článku „Musím mít na jazyky talent?“ se můžete začíst tu >>

Richard je velice milý a vstřícný člověk, v jehož společnosti je vážně hezky. V podstatě takovou podobnou profesionální úchylku, anebo návyk, jako mám já, a to, že když jede do nějaké země a vidí tam napsaný výraz, který mu je neznámý, musí si ho okamžitě napsat a následně přeložit.

Jeho jazyková vybavenost je vskutku obdivuhodná.

S head polyglotem Richardem Simcottem.Richard Simcott

Richard Simcott - jmenovka

Metoda poznávání jazyka pro lenochy

Chcete skutečně poznat jazyk, který je vám sympatický a rádi byste ho uměli, ale jste líní a potřebujete nějakou nenáročnou metodu, která toho po vás nebude moc vyžadovat, a přesto vám přinese poměrně velké výsledky? Anebo se jazyk učíte, ale některé výrazy si ne a ne zapamatovat, přesto si je ale zapamatovat chcete, ale nemáte rádi memorování a biflování?

Navíc vás už nebaví naučit se něco jenom na chviličku a za týden ani nevědět, že jste se to učili? Chcete si jednoduše ukládat vše, co se učíte do dlouhodobé paměti a mít tak jistotu, že i za půl roku si budete vše pamatovat?

V tom případě je pro vás jako dělaná metoda Goldlist, jejíž zakladatelem je David James, se kterým jsem měla možnost se konečně setkat osobně a popovídat si o aplikaci a výsledcích této metody. Metodu Goldlist praktikuji již pár let a musím říct, že mě neustále mile překvapuje svojí funkčností. S Davidem to bylo moc příjemné setkání, je to takový pohodový chlápek.

Se zakladatelem GLM Davidem JamesemGLM - David JamesZemě jazyků

Jak GLM funguje a všechno, co je s ní spojené, včetně praktických ukázek aplikace, aktuálně dopisuji do eBooku, který budete mít brzy k dispozici. :) Až bude připravený k začtení se, určitě vám o něm dám vědět. Pokud vás tato metoda zajímá, můžete se zapsat tak, že kliknete na tlačítko níže ↓↓↓ a zadáte svůj email, na který vám později pošlu zprávičku, že už je eBook hotový. Budete tak mezi prvními, kdo se o eBooku dozví. Na to se můžete spolehnout.

Nekonečná inspirativní setkání

Měla jsem tu čest se seznámit s velkou řadou polyglotů z různých koutů světa a mluvili jsme spolu hodiny, hodiny a hodiny a pořád to bylo málo. :) Také jsme tančili, hráli hry, jedli, vzájemně poznávali své kultury a náramně si svoji přítomnost užívali. Vskutku skvostný zážitek. Slovy to nelze popsat, tak přiložím pár fotek.

A závěrem se k této akci moje nová kamarádka vyjádřila takto: It was freeing to be able to speak whatever I wanted, to switch languages mid-sentence, and to haltingly speak some of my weaker languages and still be totally understood. Can’t help but think the world would be a better place if there were more polyglots in it.

Konkrétně s tou poslední větou velice souzním. ♥

Markéta Králová

Online lektorka jazyků (fr, de) a hry na klavír s 12 letou praxí, neuro-lingvistka.

Věří tomu, že jazyk se dokáže naučit opravdu každý z nás, pokud ví, jak přesně na to a má v rukou ty správné nástroje. Prostřednictvím své tvorby se o tyto informace dělí a mění zajeté stereotypy v přístupu poznávání jazyků.

Dává návody, jak se naučit jakýkoli jazyk jednoduše, v relaxu a pohodě s optimalizací svého času a energie, abyste za co nejmenší námahu měli co největší výsledky a navíc s radostí a jistotou, že se všude a s každým domluvíte.

Pomáhá ženám i mužům cítit se v jazycích sebejistě a jemně vede ke zpracování skutečných příčin různých potíží pramenících z nastavení mysli.

Je zakladatelkou vzdělávacího centra SOLIS ORTUS, kde spolupracuje s lektory z celého světa. Je autorkou Jazykového diáře, který si pořídilo už více jak 4.500 lidí. Provází intenzívními jazyko-konverzačními kurzy a individuálními lekcemi hry na klavír.

Načerpejte inspiraci na Instagramu >>

Komentáře