Vítám vás. Tento web už nevyužíváme. Pojďte prosím sem...

... na můj osobní web, kde je k dispozici mnohem více informací a inspirace. Najdete ho na www.MarketaKralova.cz. Děkuji a omlouvám se. :-)

5 tipů pro zlepšení jazyka, můj oblíbený je ten 4.

Ovládni jazyk a domluv se

Je obecně známo, že pokud vás něco baví, tak to jde samo, a to platí o studiu jazyků dvojnásob. Sedět nad jazykovou učebnicí je jistě přínosné, ale ne vždy asi pociťujete nadšení a euforii.

Učení jazyka s sebou přináší příjemné aktivity, díky kterým si můžeme svoji jazykovou úroveň výrazně vylepšit a navíc se něco nového dozvědět.

1. Čtěte časopisy, noviny, články a knihy v originálu

Spojte příjemné s užitečným a začtěte se do časopisu třeba v angličtině, němčině, francouzštině, španělštině nebo v jiném jazyce, který si chcete zlepšit. Jedinečná příležitost jak si zábavnou formou oprášit jazyk a zlepšit slovní zásobu, nebo prostě jen tak zjistit poslední trendy a novinky.

Novin a časopisů v jiných jazycích je spoustu. Záleží však na jazyku, který si chcete zlepšit a na tématech, která vás zajímají.

Pokud máte rádi módu, jistě najdete například časopis Elle, nebo Vogue snad ve všech jazycích. Pokud rádi vaříte, oceníte časopis Food nebo Healthy bon appétit. Zajímá-li vás architektura, můžete mrknout například do časopisu Architektural digest. Rádi cestujete? Pro inspiraci zvolte třeba Travel. S nadšením zútulňujete svoje bydlení? Pak se může hodit Living, nebo Wohnen und Garten. Z angličtiny najdete třeba ještě Pick me up, Take me away. Z němčiny Spiegel, Prager Zeitung… Pokud se zajímáte o osobní rozvoj, dobrou volbou je časopis O, The Oprah magazine.

V dnešní době už se dají tyto časopisy buď zakoupit elektronicky a stáhnout si je pak do svého telefonu, iPadu, počítače, nebo se dají objednat a budou vám fyzicky doručeny do vaší poštovní schránky. Koupě elektronického předplatného časopisu vás o 12 číslech zhruba průměrně vyjde na 1.000 Kč, kdežto fyzického časopisu už na 3.000 Kč.

Zde najdete zahraniční časopisy >>
Nebo také tu >>

2. Sledujte filmy v originálu

Jistě nemusím říkat, že toto je výborná metoda na pasivní zažití jazyka a naposlouchání výslovnosti. Pokud se navíc díváte na film v originálu a přidáte k němu i originální titulky, je to dvakrát přínosné. Nejen, že slyšíte, jak se co říká, ale přímo vidíte, jak se to píše. Automaticky si do podvědomí zanesete informaci psané formy i výslovnosti.

3. Překládejte si písničky

Pokud milujete hudbu a často také zahraniční, čas od času můžete narazit na něco, čemu nerozumíte. Doporučuji si na internetu najít text písničky a nejprve si zkusit text přeložit sám. Pokud byste si nevěděli rady, můžete mrknout i na překlad v zrcadlovém textu, případně si slovíčka vyhledat ve slovníku. Aktivní vyhledávání vám pomůže v lepším zapamatování si slovíčka.

Doporučuji si zřídit nějaký diář, zápisník, kam si budete psát všechny své nově získané poznatky a vypisovat si do něj spojení, slovíčka, věty a vše, co vás k tématu napadne.

4. Najděte si kamarády cizince

Toto je asi nejpříjemnější a nejrychlejší metoda, jak svůj nový jazyk dostat pod kůži. Obklopte se jazykovým prostředím. Pokud cestujete do ciziny, je to snadnější, protože jste v daném jazykovém prostředí okamžitě. Pokud jste v Čechách, potřebujete si ho vytvořit. A kde na takové lidi narazit?

Pokud studujete, cizinci se to na školách jen hemží, můžete zavítat na nějakou přednášku, kde je koncentrace cizinců vyšší, a napřímo někoho oslovit a zkamarádit se. V dnešní době sociálních sítí je možné se spojit s nějakou osobou napřímo a dopisovat si. Existují také různé aplikace, ale o nich až příště.

Případně můžete využít i služeb SOLIS ORTUS, kde vám na konverzace zajistíme rodilého, nebo polo-rodilého mluvčí.

5. Nebojte se vztahu s cizincem

Pokud máte partnera cizince, je to nejsnadnější cesta, jak se naučit jazyk. Podobně jako u tipu číslo 4. Akorát s partnerem trávíte mnohem více času, než s přáteli. Neustále s ním komunikujete, vysvětlujete, vstřebáváte informace. Jde vám o to přetavit svoji myšlenku do proudu vět. Postupně vše naposloucháváte a později v daném jazyce už přemýšlíte. Láska si nevybírá :)

Předtím, než s učením jazyka začnete, doporučuji si sám/sama před sebou ujasnit odpovědi na určité otázky, které Vám přináším v mém eBooku Jak se rychle a efektivně naučit cizí jazyk, kde jsou ucelené informace. eBook si můžete stáhnout zdarma ZDE >>

Markéta Králová

Online lektorka jazyků (fr, de) a hry na klavír s 12 letou praxí, neuro-lingvistka.

Věří tomu, že jazyk se dokáže naučit opravdu každý z nás, pokud ví, jak přesně na to a má v rukou ty správné nástroje. Prostřednictvím své tvorby se o tyto informace dělí a mění zajeté stereotypy v přístupu poznávání jazyků.

Dává návody, jak se naučit jakýkoli jazyk jednoduše, v relaxu a pohodě s optimalizací svého času a energie, abyste za co nejmenší námahu měli co největší výsledky a navíc s radostí a jistotou, že se všude a s každým domluvíte.

Pomáhá ženám i mužům cítit se v jazycích sebejistě a jemně vede ke zpracování skutečných příčin různých potíží pramenících z nastavení mysli.

Je zakladatelkou vzdělávacího centra SOLIS ORTUS, kde spolupracuje s lektory z celého světa. Je autorkou Jazykového diáře, který si pořídilo už více jak 4.500 lidí. Provází intenzívními jazyko-konverzačními kurzy a individuálními lekcemi hry na klavír.

Načerpejte inspiraci na Instagramu >>

Komentáře