Vítám vás. Tento web už nevyužíváme. Pojďte prosím sem...

... na můj osobní web, kde je k dispozici mnohem více informací a inspirace. Najdete ho na www.MarketaKralova.cz. Děkuji a omlouvám se. :-)

7 rad, jak se rychle naučit cizí jazyk

Jak se rychle naučit cizí jazyk - článek

Pokud jste se právě vrátili z dovolené a trápí vás, že jste se nebyli schopni dohovořit, nezoufejte. Přinášíme vám pár horkých rad, jak rychle a efektivně zvládnete cizí jazyk a navíc to pro vás bude zábavné.

Mnohem více najdete v mém ebooku „Jak se rychle a efektivně naučit cizí jazyk“.

Učení cizího jazyku vyžaduje především odhodlání, pevnou vůli, trpělivost a pravidelnost.

1. Učte se na cestách
Pokud často cestujete nebo jezdíte MHD, můžete tento čas efektivně využít. Můžete poslouchat například rádio BBC, kde se nedočkáte písniček, ale aktuálních zpráv a rozhovorů. Aktivní naslouchání jazyku vám v učení velice pomůže. Můžete si také nahrát slovíčka, dialogy nebo fráze a pouštět si je z mobilního telefonu nebo MP3 přehrávače.

Učte se na cestách - Solis Ortus

2. Cizojazyčné knihy
Rádi čtete? Tak to určitě uvítáte i cizojazyčnou literaturu. Dnes již pořídíte knihy se zrcadlovým textem – na jedné straně je čeština a na druhé cizí jazyk. Můžete si vybrat knihy podle vaší jazykové úrovně – od začátečníků po pokročilé. Pokud se čtením v cizím jazyce začínáte, doporučuji vám sáhnout po jednoduchých pohádkách nebo vyprávěních. Můžete také číst cizojazyčné noviny, dnes si je jednoduše otevřete na internetu. Postupně zvyšujte obtížnost, až si budete jistí v kramflecích. Čtením si zažijete různé vazby a fráze a poté je snadněji aplikujete.

3. Koukejte na seriály a filmy
Máte svůj oblíbený seriál v češtině? Koukejte na něj v originálním znění! Většina seriálů je v angličtině, ale můžete si seriál na internetu najít i v jiném cizím jazyce, záleží na tom, který se učíte. Pokud seriál již znáte v češtině, víte, o co se jedná, tudíž pak lehce interpretujete cizí řeč. Nejlépe, pokud k seriálu seženete titulky, abyste viděli i psanou formu jazyku. Postupem času a přílivem zdokonalování se užití titulků omezte.

Koukejte na seriály filmy - Solis Ortus

4. Mluvte a užívejte jazyk v praxi
Pokud nebudete mluvit a užívat jazyk v praxi, bude vám k ničemu. Proto je nejlepší, pokud máte možnost odcestovat do zahraničí, kde budete přímo v epicentru a jazyk vás pohltí nebo pokud máte nějakého kamaráda, přátele, se kterými budete moci řeč procvičovat. Pokud nemáte žádného známého rodilého mluvčí, můžete využít individuálních kurzů v našem vzdělávacím centru. Většina našich lektorů jsou rodilí mluvčí, a proto s vámi hravě dokáží konverzovat na jakékoliv téma.

Výhoda komunikace s rodilým mluvčím spočívá v tom, že potřebujete komunikovat, domluvit se a nezáleží na tom, jestli s chybami. Jde o to, abyste se naučili mluvit. Další výhodou je, že vám lektor předá správný přízvuk. Komunikovat s naším lektorem můžete také přes program Skype.

Výuka prostřednictvím programu Skype klade důraz především na mluvený projev a porozumění slyšenému slovu. Student si nacvičí živou komunikaci s rodilým mluvčím, takže ho při osobním setkání nebo telefonickém hovoru ze zahraničí nic nepřekvapí. Tato metoda je velice flexibilní a přizpůsobí se vašemu životnímu stylu. Nemusíte dojíždět do jazykové školy, ušetříte hodně času a peněz. Vše z pohodlí domova nebo na cestách!

Mluvte a učte se jazyk v praxi

5. Procvičujte pravidelně
Dnes je na trhu hodně možností, jak si zlepšit svoji gramatickou část jazyka. Můžete si zakoupit speciální e-learningové programy a zdokonalovat tak svoje znalosti. Pokud si nechcete kupovat programy, stačí si na internetu vyhledat gramatiku jazyka a začít procvičovat jednotlivé části, které se k dané gramatice vážou.

Hlavně to chce pravidelnost! Každý den 20 minut. To je totiž doba, po kterou jsme schopni se maximálně soustředit. Každý jsme ale jiný, proto i vy se zamyslete nad tím, jaká je vaše časová míra maximální koncentrace. A pokud vás zajímají nějaké tipy na učebnice, mrkněte sem.

6. Vnímejte okolí
Cizí jazyky nás obklopují, jen to stačí vnímat. Dnes je to především angličtina. Slyšíte ji v písních, vidíte na reklamních poutačích, jídelních lístcích, obalech výrobků, návodech a manuálech, zkrátka téměř všude. Vnímejte to.

7. Stanovte si cíle
Pokud nemáte cíl, jak víte, kam kráčíte? Proto si stanovte reálný cíl, na který stačíte a především si ujasněte hlavní důvody, proč se chcete naučit cizí jazyk. Je to snad proto, že chcete lepší práci, chcete dobře rozumět, povídat si s novými přáteli? Ať už jsou vaše důvody jakékoliv, je důležité si je uvědomit. A pokaždé, když se vrátíte k učení, vybavte si tyto důvody. Představte si, jak se budete cítit, až cílů dosáhnete. Učení vám půjde snadněji a posunete se dál. O to jde!

Markéta Králová

Online lektorka jazyků (fr, de) a hry na klavír s 12 letou praxí, neuro-lingvistka.

Věří tomu, že jazyk se dokáže naučit opravdu každý z nás, pokud ví, jak přesně na to a má v rukou ty správné nástroje. Prostřednictvím své tvorby se o tyto informace dělí a mění zajeté stereotypy v přístupu poznávání jazyků.

Dává návody, jak se naučit jakýkoli jazyk jednoduše, v relaxu a pohodě s optimalizací svého času a energie, abyste za co nejmenší námahu měli co největší výsledky a navíc s radostí a jistotou, že se všude a s každým domluvíte.

Pomáhá ženám i mužům cítit se v jazycích sebejistě a jemně vede ke zpracování skutečných příčin různých potíží pramenících z nastavení mysli.

Je zakladatelkou vzdělávacího centra SOLIS ORTUS, kde spolupracuje s lektory z celého světa. Je autorkou Jazykového diáře, který si pořídilo už více jak 4.500 lidí. Provází intenzívními jazyko-konverzačními kurzy a individuálními lekcemi hry na klavír.

Načerpejte inspiraci na Instagramu >>

Komentáře