Vítám vás. Tento web už nevyužíváme. Pojďte prosím sem...

... na můj osobní web, kde je k dispozici mnohem více informací a inspirace. Najdete ho na www.MarketaKralova.cz. Děkuji a omlouvám se. :-)

Jak v Evropě slaví Mikuláše

Krampus - postava, která chodí s Mikulášem v Rakousku, Bavorsku, Chorvatsku a Německu

Začal nám adventní čas a k němu neodmyslitelně patří také oslavy svátku svatého Mikuláše. V Čechách chodí 6. prosince v doprovodu čertů a andělů odměňovat děti různými sladkostmi a dobrotami. Kdo ale vlastně byl Mikuláš a jak se tento svátek slaví v Evropě? O tom je dnešní článek.

Kdo byl svatý Mikuláš

Svatý Mikuláš z Myry byl biskup, který působil v Myře v Lykii  – Turecko. Během svého života byl velice oblíbený u lidí, pomáhal potřebným, chránil víru před pohanstvím a byl ochránce nespravedlivě obviněných. Často byl nazývám Zázrakotvůrcem. Jde o jednoho z nejuctívanějších svatých v celém křesťanství, ve východních církvích je druhým nejuctívanějším svatým vůbec – po Panně Marii.

Svatý Mikuláš je uctíván jako patron námořníků, obchodníků, lukostřelců, dětí, lékárníků, právníků, studentů a vězňů. Je také patronem států – Rusko, Lotrinsko. A měst – Amsterdam, Bari, Barranquilla.

Jak v Evropě slaví Mikuláše?

Knecht Ruprecht chodí s Mikulášem v Německu

Německo

V Německu chodí společně s Mikulášem místo čerta Knecht Ruprecht, což je takový Pacholek, který je ověšený řetězy a metlami. Ale na různých místech Německa se tato postava může měnit.

Rakousko

V Rakousku chodí společně s Mikulášem anděl. Stejně jako v Čechách s sebou nosí velkou knihu, kam si zaznamenává neřesti dětí. Někdy chodí společně také za doprovodu Guatseltrager, který nosí v koši dobroty. Je to takový starý muž. Většina rakouských dětí a dospělých si dávají před dveře vysoké boty a doufají, že se jim do rána naplní sladkostmi, ovocem a oříšky.

V Čechách je obdoba tohoto zvyku. V noci ze 4. na 5. prosince věšíme ponožky a barevné punčochy za okno a těšíme se, že ráno nás svatá Barborka za naši celoroční píli odmění dobrotami.

Krampus

Strašidelný Krampus

Chodí v Rakousku, Bavorsku, Chorvatsku a Maďarsku.

A tato postava opravdu není pro slabé nátury. Já se divím, že místní děti ještě nemají psychické následky a tiky :-)

Mrkněte na video zde: https://www.youtube.com/watch?v=pt6_dKbLRkE

Co si o tom myslíte? Napište mi to do komentářů pod článkem.

Markéta Králová

Online lektorka jazyků (fr, de) a hry na klavír s 12 letou praxí, neuro-lingvistka.

Věří tomu, že jazyk se dokáže naučit opravdu každý z nás, pokud ví, jak přesně na to a má v rukou ty správné nástroje. Prostřednictvím své tvorby se o tyto informace dělí a mění zajeté stereotypy v přístupu poznávání jazyků.

Dává návody, jak se naučit jakýkoli jazyk jednoduše, v relaxu a pohodě s optimalizací svého času a energie, abyste za co nejmenší námahu měli co největší výsledky a navíc s radostí a jistotou, že se všude a s každým domluvíte.

Pomáhá ženám i mužům cítit se v jazycích sebejistě a jemně vede ke zpracování skutečných příčin různých potíží pramenících z nastavení mysli.

Je zakladatelkou vzdělávacího centra SOLIS ORTUS, kde spolupracuje s lektory z celého světa. Je autorkou Jazykového diáře, který si pořídilo už více jak 4.500 lidí. Provází intenzívními jazyko-konverzačními kurzy a individuálními lekcemi hry na klavír.

Načerpejte inspiraci na Instagramu >>

Komentáře