Vítám vás. Tento web už nevyužíváme. Pojďte prosím sem...

... na můj osobní web, kde je k dispozici mnohem více informací a inspirace. Najdete ho na www.MarketaKralova.cz. Děkuji a omlouvám se. :-)

Jakou anglickou slovní zásobu skutečně potřebuješ?

Nejčastěji užívaná anglická slovíčka

Dnes se trochu více zaměřím na angličtinu, ale platí to všeobecně na každý jiný jazyk.

Jakou anglickou slovní zásobu skutečně potřebuji, abych se plynule domluvil?

Jsou dvě roviny. Jedna část se týká toho, jak velkou slovní zásobu potřebuješ, abys rozuměl, anebo mohl mluvit. Tahle slovní zásoba je taková nevyhnutelná podmínka, základní kámen, na kterém budeš dále stavět svoje mluvení, anebo porozumění.

Protože umět přeložit slovíčka – ovládat slovní zásobu angličtiny – a umět je sebevědomě použít ve větách s Australanem, to je úplně něco jiného.

Mýtus „potřebuješ velkou slovní zásobu“

Ve školách ti odmalička vtloukali, že když chceš umět jazyk, musíš znát velkou slovní zásobu. Dokonce to donekonečna také nabízejí různé jazykové školy: „Máme tolik nových slovíček v našem kurzu! Potřebuješ vědět nová anglická slovíčka!“

Pamatuji si, jak jsem se na základce, střední a i vysoké drtila slovíčka.. a pořád jich bylo málo.. po každé hodině nám napařili dalších 100. Nová slovíčka! Zase..

Přitom ale odpovědí na to, jakou slovní zásobu potřebuji znát je: ÚPLNÉ MINIMUM!

Stačí ti úplné minimum anglické nebo jiné cizojazyčné slovní zásoby k tomu, aby si dokázal plynule mluvit a domluvit se.

3 důvody, proč na začátku potřebuješ jen
1000 – 2000 slovíček

 1. DŮVOD

Zde je tabulka ze stránky: http://www.fltr.ucl.ac.be/fltr/germ/etan/bibs/vocab/cup.html

Kolik potřebujeme znát slovíček?V tabulce nalevo je velikost slovíček. Napravo, kolik % napsaného textu tato velikost slovní zásoby pokrývá.

Co to pro Vás znamená?

Pokud budete umět:

1000 nejčastěji používaných slov, budete umět 72% napsané anglické slovní zásoby,
2000 nejčastěji používaných slov, budete umět 79,7% napsané anglické slovní zásoby.

Zdroj: The Brown Corpus

Pokud rozumíš 80% textu, tak ještě neumíš celkem přesně odhadnout význam celku, ale už je pro tebe velice jednoduché najít si jedno – dvě slovíčka ve slovníku a pokračovat dále ve čtení. (Zdroj: Moja osobná skúsenosť, skúsenosť mojich klientov).

 2. DŮVOD

Výše uvedená stránka dále říká: Těch jistých 2000 slov pokrývá větší množství neformálního, hovorového textu (slova) – okolo 96%.

(Schonell, Meddleton and Shaw, 1956).

A 96 % porozumění je dostatečně na to, aby si uměl pohodlně vydedukovat význam toho ostatního, protože:

3. DŮVOD

Učíš se angličtinu a anglickou slovní zásobu, abys komunikoval s lidmi. Ne proto, aby si komunikoval se sešitem, uměl dělat cvičení nebo správně odpovídal na otázky učitele. Jak to určitě znáš ze školy.

Když začneš angličtinu používat v praxi, tak ti to bude jasné, protože komunikace je:

  • 7% to, co je řečeno,
  • 38% intonace,
  • 55% řeč těla.

Tobě ve skutečnosti tedy stačí znát menší množství slovní zásoby. Zbytek si domyslíš z intonace hlasu a z řeči těla. Domyslíš si to, protože budeš komunikovat s reálným člověkem.

Ptáš se…

Jak ale zjistím, jaká je nejpoužívanější anglická slovní zásoba?

Jakých je těch 2000 nejčastějších anglických slovíček?

Zde je malá ochutnávka. Jinak připravuji kurz, kde je nejčastějších 2000 slovíček včetně užití ve větách.

Díky těmto nejčastěji používaným slovům se budeš umět dorozumět – ber to jako takový základ. Potom můžeš přidávát další slovíčka, podle libosti.

Markéta Králová

Online lektorka jazyků (fr, de) a hry na klavír s 12 letou praxí, neuro-lingvistka.

Věří tomu, že jazyk se dokáže naučit opravdu každý z nás, pokud ví, jak přesně na to a má v rukou ty správné nástroje. Prostřednictvím své tvorby se o tyto informace dělí a mění zajeté stereotypy v přístupu poznávání jazyků.

Dává návody, jak se naučit jakýkoli jazyk jednoduše, v relaxu a pohodě s optimalizací svého času a energie, abyste za co nejmenší námahu měli co největší výsledky a navíc s radostí a jistotou, že se všude a s každým domluvíte.

Pomáhá ženám i mužům cítit se v jazycích sebejistě a jemně vede ke zpracování skutečných příčin různých potíží pramenících z nastavení mysli.

Je zakladatelkou vzdělávacího centra SOLIS ORTUS, kde spolupracuje s lektory z celého světa. Je autorkou Jazykového diáře, který si pořídilo už více jak 4.500 lidí. Provází intenzívními jazyko-konverzačními kurzy a individuálními lekcemi hry na klavír.

Načerpejte inspiraci na Instagramu >>

Komentáře