Vítám vás. Tento web už nevyužíváme. Pojďte prosím sem...

... na můj osobní web, kde je k dispozici mnohem více informací a inspirace. Najdete ho na www.MarketaKralova.cz. Děkuji a omlouvám se. :-)

Kam jet letos na vánoční trhy?

Advent už klepe na dveře a k adventu neodmyslitelně patří vánoční trhy spojené s oslavami příchodu Vánoc. Kde se ale konají ty nejkrásnější trhy a jsou opravdu všechny stejné? Kam se za čím vydat? Podívejme se na to :)

Trhy na Staroměstském náměstí

Praha

Každoročně se na Staroměstském náměstí v Praze konají vánoční trhy. A co tu uvidíte? Přehlídku různých staročeských řemesel, stánky s dobrotami, nápoji a chutným občerstvením, prodávají se tu vánoční dekorace, cukroví, perníčky, ozdoby a dárky.

Trhy na „Staromáku“ můžete navštívit od 29. listopadu, kdy se také rozsvítí vánoční strom. Trhy potrvají do 1. ledna 2015. Stánky budou mít otevřeno vždy od 10 do 22 hodin a občerstvení až do půlnoci.

13. prosince se zde bude také doprovodný program – vystoupí různé pěvecké sbory a hudebníci. Včetně dívčího pěveckého sboru Giocoso, který přijede až z Krucemburku na Vysočině. Zazní typické vánoční skladby, včetně sledu koled od Steckera.

Letos také proběhne výstava v Betlémské kapli, bude zde celkem 150 betlémů a vánočních ozdob z přírodních materiálů. Kromě toho se tu můžete dozvědět vše o čase: jak se měřil v minulosti, jak se měří dnes.

Proč bych sem měl/a jet?

Vánoční Staroměstské trhy mají přenádhernou atmosféru, která k Praze zkrátka patří. Tak proč si ji neužít?

Vídeň

Okouzlující tradice vánočních trhů je také v Rakousku. Trhy ve Vídni patří k těm největším, nejprestižnějším a velice veselým. Dominantou vánočních trhů a centra celkově je Stephansdom – katedrála sv. Štěpána z roku 1137, která je nejvýznamnější gotickou památkou Rakouska.

Doporučuji navštívit tradiční Altwiener Christkindlmarkt, je zaměřený na děti. Nachází se zde spousta atrakcí, dobrot a stánků s voňavými nápoji a pochoutkami, které potěší malé i velké.

Kromě trhů v centru můžete navštívit i ty menší trhy, například na zámku Schönbrunn nebo slavný Am Hof. Každý je trošku jiný, má vlastní zaměření, a jak říkají Vídeňští, i vlastní vůni.

Proč bych sem měl/a jet?

Do Vídni jezdí především ti, kteří chtějí nasát vánoční atmosféru, ochutnat Sacher Torte a dát si vídeňský punč. Mňam :-)

Obří vánoční štola na voze

Dresden

Zde začnou trhy již tuto středu 27. listopadu od 16 hodin a budou se zde konat do Štědrého dne, kdy ve 14 hodin zavřou všechny stánky. V Drážďanech je jeden specifický trh, který se nazývá Štolový – je otevřený denně od 10 do 21 hodin. Bude se zde konat také štolová slavnost, 6. prosince. Na celý den je připraven bohatý program, ale největší atrakcí je štolové procesí, které vyjde v 11:00 hodin od náměstí Schlossplatz a bude procházet centrem města. Na jednom z vozů se poveze i obří štola.

Letošní 579. trh zpestří i řada událostí. Například 13. 12. 2013 10 – 23 h se koná Dlouhá noc Sternstunden. Na trhu Striezelmarkt můžete zažít hru světel a magických bytostí v kostýmech.

Věděli jste, že v Německu jsou v neděli všechny obchody zavřené? Proto nakupte vánoční dárky včas. Výjimkou je letos pouze neděle 8. a 22. prosince.

Proč bych sem měl/a jet?

Do Dresden, česky Drážďan jezdí převážně mladí lidé a míří sem za vánočními nákupy. Doporučuji ochutnat bílé svařené Saské víno, tuto vánoční specialitu nabízí na Striezelmarkt u svého stánku vinařství Wackerbarth, které své horké víno s názvem »Weiß & Heiß« připravuje dle originálního receptu z roku 1834.

Zámek Moritzburg nedaleko Dresdenu

Můj tip

Když už budete v Drážďanech, doporučuji se jet podívat na slavný zámek Moritzburg u Drážďan, kde se natáčela česko-německá pohádka Tři oříšky pro Popelku. Až do 3. března 2015 je možné navštívit speciální výstavu věnovanou této slavné pohádce. Na výstavě můžete vidět prostory, kde se Popelka pohybovala, jsou tu její šaty, boty, hudební nástoje, figuríny koňů a sovy Rozárky. Najdete zde také křeslo režiséra Václava Vorlíčka.

Kde je Moritzburg? Leží asi 15 km na sever od Drážďan, jede se po silnici S179.

Další tipy na adventní akce vám přinesu příští týden. Máte se na co těšit :)

Markéta Králová

Online lektorka jazyků (fr, de) a hry na klavír s 12 letou praxí, neuro-lingvistka.

Věří tomu, že jazyk se dokáže naučit opravdu každý z nás, pokud ví, jak přesně na to a má v rukou ty správné nástroje. Prostřednictvím své tvorby se o tyto informace dělí a mění zajeté stereotypy v přístupu poznávání jazyků.

Dává návody, jak se naučit jakýkoli jazyk jednoduše, v relaxu a pohodě s optimalizací svého času a energie, abyste za co nejmenší námahu měli co největší výsledky a navíc s radostí a jistotou, že se všude a s každým domluvíte.

Pomáhá ženám i mužům cítit se v jazycích sebejistě a jemně vede ke zpracování skutečných příčin různých potíží pramenících z nastavení mysli.

Je zakladatelkou vzdělávacího centra SOLIS ORTUS, kde spolupracuje s lektory z celého světa. Je autorkou Jazykového diáře, který si pořídilo už více jak 4.500 lidí. Provází intenzívními jazyko-konverzačními kurzy a individuálními lekcemi hry na klavír.

Načerpejte inspiraci na Instagramu >>

Komentáře