Vítám vás. Tento web už nevyužíváme. Pojďte prosím sem...

... na můj osobní web, kde je k dispozici mnohem více informací a inspirace. Najdete ho na www.MarketaKralova.cz. Děkuji a omlouvám se. :-)

HALLOWE´EN

Halloween - Solis Ortus

Hallowe´en je anglosaský lidový svátek, který slaví většina anglicky hovořící populace. Odkud vlastně Hallowe´en pochází a jak se slaví se dočtete zde.

Věděli jste, že tento pátek 31. října se slaví Hallowe´en? Ať už ano nebo ne, možná si pod tímto pojmem představíte jenom symboly, jako je vydlabaná dýně s hořící svíčkou, kostlivce nebo upíry :-) Pojďme se ale podívat Hallowe´enu do duše a zjistit, co je to vlastně za svátek.

Slaví se koncem října, přesně 31. v anglicky mluvících zemích, jako je USA, Kanada, Velká Británie, Irsko, Austrálie, Nový Zéland apod. Je to den před Svátkem všech svatých.

Tento svátek vznikl zkrácením anglického „All-Hallows-eve“, což znamená „Předvečer všech svatých“ A původ Hallowe´enu až do předkřesťanského keltského svátku Samhain, ze kterého vznikl. Samhain je obdoba našeho Nového roku.

Tradičními symboly jsou, jak už jsme si řekli, vydlabané dýně se svíčkou uvnitř, zvané „jack-o´-lantern“, dále čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci atd. Typickými barvami jsou černá a oranžová.

Velice zábavná je informace o tom, jak se Hallowe´en slaví J Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem „Trick or treat“ – „Koledu, nebo vám něco provedu!“ a „koledují“ o sladkosti.  V Americe je typické pomalovávání automobilů, dveří, zubní pasta na dveřích…

A pokud vás zajímá, zda-li se Hallowe´en slaví v České republice, tak vás musím zklamat. V ČR totiž nejde o tradiční svátek. Některé domácnosti sice před dům dávají „jack-o´lantern“, ale domácnosti nejsou připravené na „trick-or-treating“ a do Hallowe´enu se nezapojují. Hallowe´en je obdoba našeho českého svátku „Památka všech zesnulých“ neboli dušiček.

A mě zajímá, líbí se vám zvyky Hallowe´enu a slavíte ho například se svými přáteli? Těším se na vaše odpovědi a přeji vám krásný – dnes sváteční – večer.

Markéta Králová

Online lektorka jazyků (fr, de) a hry na klavír s 12 letou praxí, neuro-lingvistka.

Věří tomu, že jazyk se dokáže naučit opravdu každý z nás, pokud ví, jak přesně na to a má v rukou ty správné nástroje. Prostřednictvím své tvorby se o tyto informace dělí a mění zajeté stereotypy v přístupu poznávání jazyků.

Dává návody, jak se naučit jakýkoli jazyk jednoduše, v relaxu a pohodě s optimalizací svého času a energie, abyste za co nejmenší námahu měli co největší výsledky a navíc s radostí a jistotou, že se všude a s každým domluvíte.

Pomáhá ženám i mužům cítit se v jazycích sebejistě a jemně vede ke zpracování skutečných příčin různých potíží pramenících z nastavení mysli.

Je zakladatelkou vzdělávacího centra SOLIS ORTUS, kde spolupracuje s lektory z celého světa. Je autorkou Jazykového diáře, který si pořídilo už více jak 4.500 lidí. Provází intenzívními jazyko-konverzačními kurzy a individuálními lekcemi hry na klavír.

Načerpejte inspiraci na Instagramu >>

Komentáře